اولویت چین برای کاهش ظرفیت تولید زغا‌ل‌سنگ - 1395/02/08 09:27:33
مصرف زغا‌ل‌سنگ چین در سال 2020 به 3/ 4 میلیارد تن خواهد رسید. "" به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) به نقل از سایت چایناماینینگ رئیس انجمن ملی زغا‌ل‌سنگ چین در کنفرانس صنعت این کشور با اعلام این خبر افزود: بازسازی و ارتقای صنعت زغا‌ل‌سنگ از طریق کاهش ظرفیت‌ها و ادغام‌های بیشتر از اولویت‌های این صنعت خواهد بود.مصرف زغا‌ل‌سنگ چین در سه ماه اول سال جاری با 7/ 3 درصد کاهش سالانه به 910 میلیون تن رسید.زغا‌ل‌سنگ 64 درصد از انرژی اولیه چین را در سال گذشته به خود اختصاص داد که 5/ 4 درصد نسبت به سال 2012 افت داشت.چین قصد دارد سهم انرژی‌های غیرفسیلی را تا سال2020 به 15 درصد و تا سال 2030 به 20 درصد افزایش دهد.علاوه بر این مصرف زغا‌ل‌سنگ به 62 درصد از مصرف انرژی تا سال 2020 کاهش خواهد یافت.چین درنظر دارد که از اوایل سال جاری ظرفیت صنعت زغا‌ل‌سنگ را کاهش و تصویب معادن جدید زغا‌ل‌سنگ را تا سال 2019 متوقف کند.بر‌اساس این گزارش از سال 2016 تا 2020 میزان رشد سالانه مصرف زغا‌ل‌سنگ در چین 2 درصد باقی خواهد ماند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
نمای بازار مقاطع - 1395/02/08 09:27:33

خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
بازار - 1395/02/08 09:27:33

خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
فرآیند انتقال تسویه و پایاپای بورس کالا به سپرده‌گذاری مرکزی آغاز شد - 1395/02/08 09:27:33
طی برگزاری نشستی با حضور هیات مدیره شرکت بورس کالای ایران، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه و همچنین نمایندگان سازمان بورس و اوراق بهادار، فرآیند انتقال تسویه و پایاپای معاملات بورس کالا به سپرده‌گذاری مرکزی آغاز شد. به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل بورس کالای ایران، در راستای اجرای بند ج از ماده ۹۹ قانون برنامه پنجم توسعه، بررسی‌ها برای انتقال فرآیند تسویه و پایاپای معاملات بورس کالا به سپرده‌گذاری مرکزی از ماه‌ها پیش آغاز شده که در هفته گذشته این انتقال به مرحله اجرا رسید. بر اساس این گزارش، مدیران و کارشناسان بورس کالا در نشست مذکور، توضیحات کاملی درخصوص فرآیند کار و سیستم تسویه و پایاپای معاملات بورس کالا ارائه دادند تا رفته رفته کلیه روند به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی انتقال یابد. در این نشست، هیات مدیره بورس کالای ایران دغدغه‌های این شرکت و سهامداران را درخصوص انتقال وظایف اتاق پایاپای به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی عنوان کرد که هیات مدیره سپرده‌گذاری مرکزی نیز بر رفع و پوشش کلیه این دغدغه‌ها تاکید کرد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
الزامات موفقیت معاملات گواهی سپرده محصولات کشاورزی در بورس کالا - 1395/02/08 09:27:33
وظیفه بورس كالا بسترسازی و فراهم ساختن زیرساخت‌ها است اما از آنجاكه طرح‌های مطرح شده در بخش كشاورزی، ملی است و دستگاه‌های مختلفی نیز در آن دخیل هستند، لازمه موفقیت طرح، همكاری و هماهنگی همه دستگاه‌های ذی‌ربط است. به عقیده حامد سلطانی‌نژاد بورس یك ابزار است كه می‌تواند برای اجرای سیاست‌ها در اختیار ذی‌نفعان مختلف قرار گیرد. او می‌گوید: وظیفه بورس كالا بسترسازی و فراهم ساختن زیرساخت‌ها است اما از آنجا كه طرح‌های مطرح شده در حوزه كشاورزی، ملی است و دستگاه‌های مختلفی نیز در آن دخیل هستند، لازمه موفقیت طرح، همكاری و هماهنگی همه دستگاه‌ها اعم از وزارت جهاد كشاورزی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، وزارت اقتصاد و سازمان‌های زیرمجموعه این وزارتخانه‌هاست. همین همكاری و هماهنگی بود كه سبب شد سال گذشته طرح آزمایشی اجرای ماده ۳۳ مبنی بر اجرای سیاست قیمت تضمینی در بورس كالای ایران روی محصول ذرت در استان خوزستان با موفقیت به‌ثمر برسد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
فرش قرمز بازار‌های کالایی ایران - 1395/02/08 09:27:33
"" بهروز سعید p مدیر کمیته واردات و بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی کرمان با توجه به برنامه‌ریزی برای دستیابی به اهداف چشم‌انداز ۱۴۰۴، ایران کشوری توسعه یافته با جایگاه نخست اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه، با هویت اسلامی و انقلابی، الهام‌بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و موثر در روابط بین‌الملل تصویر شده است. در این سند برای بخش صنایع معدنی از جمله فولاد، آلومینیوم، مس و سیمان نیز اهدافی درنظر گرفته شده است. در شرایط پسابرجام و درحالی که بسیاری از کشورها برای همکاری در بخش صنایع معدنی ایران اعلام آمادگی کرده‌اند، این سوال مطرح می‌شود که آیا ورود سرمایه‌گذاران خارجی به کشور به پیشبرد اهداف سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ بخش صنایع معدنی کمک خواهد کرد؟ و روش جذب سرمایه‌گذاران با چه طرح توجیهی امکان‌پذیر است؟ و در آخر، آیا انداختن فرش قرمز زیر پای سرمایه‌گذاران چه شاخص‌های کیفی و کمی از دید سرمایه‌گذاران باید داشته باشد؟ اینها سوالاتی است که باید بررسی شود و برای آن طرح و برنامه داشت تا در گرداب توهم در‌گیر نشویم.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
نشست علمی بازار سرمایه اسلامی با حضور 40 میهمان خارجی - 1395/02/08 09:27:15
"" سنا: هشتمین نشست «بازار سرمایه اسلامی» (ICM) با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار و بانک توسعه اسلامی (IDB) و با حضور اندیشمندان و صاحب‌نظران کشورهای مختلف آسیایی، اروپایی و آفریقایی، چهاردهم و پانزدهم اردیبهشت‌ماه جاری در محل هتل پارسیان آزادی برگزار می‌شود. در این نشست که با حدود 40 میهمان خارجی از کشورهای آلمان، روسیه، فرانسه، سوئیس، کره جنوبی، چین، هند،یونان، پاکستان، سوریه و نیجریه و میهمانان داخلی از بازار سرمایه ایران وبه زبان انگلیسی برگزار می‌شود، صاحبنظران و استادان آشنا با مباحث مالی - اسلامی از ایران، مالزی، آلمان و سوئیس دستاوردهای علمی خود را ارائه خواهند کرد. هدف این همایش، شناساندن ابعاد اسلامی بازار سرمایه ایران و ظرفیت‌های بازار سرمایه اسلامی به جهان است. همچنین معرفی ابزارهای نوین اسلامی در بازار سرمایه از دیگر اهداف این همایش است. موضوع اصلی هشتمین نشست بازار سرمایه اسلامی، «نهادهای مالی اسلامی در چارچوب منطبق با شریعت و بررسی عملکرد گذشته و آینده پیش روی آنها» است. همچنین ساختار و عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری اسلامی، ریسک‌های مالی مرتبط با سرمایه‌گذاری در واحدهای صندوق‌های اسلامی،حاکمیت شرعی در نهادهای مالی اسلامی، نظام‌های قانون‌گذاری در حوزه صندوق‌های اسلامی و بانک‌های سرمایه‌گذاری و خدمات آنها در چارچوب منطبق با شریعت از مهم‌ترین‌ محورهای این نشست است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند در واگذاری‌های خصوصی‌سازی شرکت کنند - 1395/02/08 09:27:15
"" سازمان خصوصی‌سازی: معاون برنامه‌ریزی، توسعه منابع و امور پشتیبانی سازمان خصوصی‌سازی گفت: اکنون حدود 140 بنگاه اعم از شرکت‌های سهامی یا دارایی دولت، در لیست واگذاری سازمان خصوصی‌سازی قرار دارد که سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی می‌توانند نسبت به خرید آنها اقدام کنند. داود خانی ادامه داد: اجرای برجام و رفع تحریم‌ها، فرصت مناسبی ایجاد کرده است تا سازمان خصوصی‌سازی و سرمایه‌گذاران داخلی ارتباط و تعامل خود را با سرمایه‌گذاران خارجی افزایش دهند. خانی تاکید کرد: سازمان خصوصی‌سازی از 1100 شركت كه از سال 1380 تا كنون در لیست واگذاری‌ها بود، بیش از 50 درصد آنها را واگذار کرده است؛ اما تعدادی از شركت‌ها به دلیل فراهم نبودن شرایط واگذاری و تعدادی نیز به علت صدور مصوبه انحلال یا تحصیل یا ورشكستگی، از لیست واگذاری‌ها خارج شده‌اند. وی اضافه کرد: از تعداد شركت‌های اشاره‌ شده، حدود 140 بنگاه اعم از شرکت‌های سهامی و یا دارایی دولت، در لیست واگذاری سازمان خصوصی‌سازی قرار دارد که سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی می‌توانند نسبت به خرید آنها اقدام کنند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
رمزگشایی از بی‌اعتنایی به سهام خزانه - 1395/02/08 09:27:15
گروه بورس، مهرنوش سلوکی: در سال‌های اخیر، پیشرفت اقتصادی در کشور‌های مختلف دنیا بیش از پیش افزایش یافته و منجر به نوآوری در استفاده از ابزارهای مالی شده است. از این رو بازار سرمایه ایران با الگو برداری از مدل‌های بین‌الملل سعی برآن داشته تا این بازار را به سطوح بالاتری ارتقا دهد. در این میان، یکی از ابزارهای تامین مالی که ورود آن به بورس تهران بارها از سوی مسوولان شنیده شد، سهام خزانه است. زمزمه‌های استفاده از سهام خزانه که به‌عنوان «سهام بازخرید شده شرکت‌ها» نیز معروف است، از سال گذشته در حالی مطرح شد که نمود عملیاتی شدن آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. در همین رابطه، دکتر حسن امیری، عضو هیات مدیره سازمان بورس، در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» خبر از شروع به کار سهام خزانه از دی ماه سال گذشته و عدم استقبال شرکت‌ها داد. بررسی‌ها نشان می‌دهد، ابهامات درخصوص توزیع سود حاصل از سهام خزانه میان سهامداران و محدودیت در شیوه بازخرید سهام در ایران از معایبی است که می‌تواند در بی‌اعتنایی سهامداران به این ابزار نقش مهمی داشته باشد. همچنین شواهد حاکی از آن است که پیش‌تر نیز شرکت‌ها در شرایط ساده‌تری نسبت به مکانیزم سهام خزانه واز طریق صندوق‌های بازارگردانی و شرکت‌های زیرمجموعه اقدام به بازخرید سهام می‌کردند؛ از این رو در شرایط فعلی نمی‌توان انتظار اقبال قابل توجهی در این ابزار داشت. با این حال کارشناسان، سهام خزانه را جایگزین مناسبی برای مکانیزم سود تقسیمی دانسته و استفاده از این ابزار را یکی از راهکارهای مدیریت سهام توسط شرکت‌ها و ابزاری در راستای تحقق اهداف آنها می‌دانند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
تغییرات کل شاخص فرابورس - 1395/02/08 09:27:15

خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
نبض بازار سهام - 1395/02/08 09:27:15

خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
IFRS و متدولوژی حل مسائل - 1395/02/08 09:27:15
"" ناصر محامی p حسابدار رسمی p حل مسائل علمی همواره بر شناخت جامع و طرح کلیه موانع و ملاحظات استوار است ساده‌انگاری یا ساده‌سازی مساله، بی‌توجهی یا کم‌توجهی به برخی موانع و ملاحظات و تقدم ذهنیت بر شناخت جامع ، روش حل مسائل نیست. اما ظاهرا این بار نوبت کوچک‌ا‌نگاری و ساده‌فرضی IFRS است. بسیاری از مسوولان و دست‌اندرکاران تصورشان بر این است که به‌کارگیری استانداردهای بین‌المللی گزارشگری چیزی در حد اراده سازمان بورس و سازمان حسابرسی و نظایر آن است و کافی است بخشنامه‌هایی صادر و کارگروه‌هایی تشکیل شود.حال آنکه به‌کارگیری استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی، پروژه‌ای بزرگ است و به تدارک وسیع آکادمیک، حرفه‌ای و قانونی نیاز دارد یعنی پروژه‌ای در سطح ملی است که اجرای آن موجب ارتقای کیفی اقتصاد ملی، اتصال بدون واسطه به بازارهای مالی بین‌المللی، ارتقای کیفی و کمی دانش و مهارت‌های ملی در زمینه گزارشگری مالی، ارتقای تکنولوژی گزارشگری مالی و افزایش نفوذ و تاثیرگذاری اجتماعی و اقتصادی حسابداران و حسابرسان و متخصصان این حوزه خواهد شد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
کمبود نقدینگی بازار را قرمز پوش کرد - 1395/02/08 09:27:15
گروه بورس- همایون دارابی: بازار سهام تهران روز گذشته تحت تاثیر کمبود آشکار نقدینگی در بازار و همچنین عرضه‌های سنگین معامله‌گران کوتاه‌مدت با ریزش قیمت‌ها مواجه شد.در بازار دیروز معامله‌گران پس از رشد 5/ 0 درصدی شاخص در روزهای یکشنبه و دوشنبه با عرضه‌های قابل ملاحظه مواجه شدند که نتیجه این امر افت قیمت اکثر نمادهای بازار بود.از دیدگاه کارشناسان کمبود نقدینگی و حضور معامله‌گران کوتاه‌مدت موجب شده بازار از روند رشد پایدار باز مانده و هر رشدی به اصلاحی زود‌هنگام منجر شود. در این شرایط نگاه معامله‌گران به مسائلی نظیر میزان نقدینگی فعال در بازار، وضعیت بازار جهانی و گزارش‌های آتی شرکت‌ها است جایی که این تحولات می‌تواند بر روند کلی بازار اثر‌گذار باشد.در این شرایط دیروز شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات با کاهش 293 واحدی به رقم 78 هزار و 394 واحد رسید.در جریان معاملات دیروز، سه شرکت فولاد مبارکه، سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی و پالایش نفت تهران، بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند.در مقابل معاملات مثبت سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، سایپا و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، بالاترین تاثیر مثبت را بر نماگر این بازار بر ‌جای گذاشتند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
بورس‌بازان در فاز انتظار - 1395/02/08 09:27:15
گروه بورس- هدیه لطفی: شاخص کل بورس در جریان معاملات روز گذشته با کاهش 293 واحدی شاخص در محدوده 78هزار و 394 واحدی متوقف شد تا به این ترتیب هفتمین روز متوالی نوسان در کانال 78هزار واحدی به پایان برسد؛ نوسانی که برآیند آن بازدهی صفر درصدی را در اردیبهشت ماه به‌همراه داشته است. در حالی روز گذشته شاخص بورس تهران با افت 37/ 0 درصدی همچنان در کانال 78هزار واحدی جولان داد که به نظر می‌رسد بازار سهام این روزها دور جدیدی از فعالیت را تجربه می‌کند؛ دورانی که به عقیده کارشناسان و فعالان بازار می‌تواند دوران انتظاری شاخص پس از فروکش کردن هیجانات نام‌گذاری شود. به گزارش «دنیای اقتصاد»، عرضه‌های سنگین دیروز نمادهای گروه خودرویی که به‌عنوان لیدر در ماه‌های اخیر شناخته شدند در کنار نبود گروه پیشرو جایگزین و همچنین عدم تحقق اخبار و وعده‌هایی که در صنایع منتشر شده بود، به فروکش کردن هیجانات منتهی شد که از سوی دیگر با ایجاد خلسه و رکود هر ساله که به‌صورت سنتی در شرایط نامطلوب بازار در فصل بهار و قبل از برگزاری مجامع ایجاد می‌َشود، مزید بر علت شده تا شرایط «انتظاری» بیش از گذشته در بازار نمود داشته باشد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
بازار - 1395/02/07 07:37:05

خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
نمای بازار مقاطع - 1395/02/07 07:37:05

خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
نبض بازار سهام - 1395/02/07 07:37:02

خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
اولویت تامین مالی شرکت‌های پرریسک از طریق بازار سرمایه - 1395/02/07 07:37:02
p style="text-align: justify;" بهنام چاوشی رئیس اداره امور نهادهای مالی سازمان بورس آنچه مسلم است ماهیت فعالیت شرکت‌های فعال در حوزه جسورانه با ماهیت تامین مالی از طریق بدهی (منابع بانکی) تناسب چندانی ندارد. با توجه به ابهام در آینده سرمایه‌گذاری در حوزه‌های نوآورانه و نامشخص بودن ریسک مربوطه، نیاز به حمایت کسانی است که توانایی و تمایل به حمایت از کارآفرینان را داشته باشند. از آنجا‌‌که هدف اصلی بانک همچون سایر نهاد‌های تجاری انتفاعی حداکثر کردن ثروت سهامداران خود از طریق تقابل مناسب بین دارندگان مازاد منابع مالی و سرمایه‌پذیران است بنابراین لازم است که پتانسیل سودآوری بالای سرمایه‌گذاری جسورانه را در راستای هدف مذکور مورد توجه ویژه قرار دهند. البته با توجه به ساختار و ماهیت فعالیت بانک‌ها بسیاری معتقدند که به علت وجود محدودیت‌های قانونی و توان ریسک‌پذیری پایین، این نهادها نمی‌توانند در مراحل اولیه فعالیت شرکت‌ها و زمانی که پیش‌بینی وضعیت آینده شرکت مشکل است سرمایه‌گذاری کنند، درنتیجه مجبور هستند از فرصت سودآوری بالای این سرمایه‌گذاری‌ها نیز چشم‌پوشی کنند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
حساب‌خواهی و شفاف‌سازی از نكات اساسی دولت یازدهم است - 1395/02/07 07:37:02
رئیس شورای‌عالی جامعه حسابداران رسمی كشور در همایش سراسری حسابرسان، مدیران مالی و رئیسان دبیرخانه هیات امنای دانشگاه‌ها، دانشكده‌های علوم پزشكی و موسسه‌های وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با اشاره به این نکته که شفاف‌سازی و حساب‌خواهی خواسته اصلی دولت است، گفت: هر چه شفاف تر عمل كنیم، سیاست‌های دولت بهتر اجرا می‌شود. مهدی کرباسیان افزود: كارگروه كنترل كیفیت در جامعه حسابداران، طبق قانون با تخلف حسابدار یا موسسه‌ها برخورد و به شكایت‌ها رسیدگی می‌كند. به گفته کرباسیان، اكنون در سطح كشور 2000 حسابدار رسمی متشكل در 200 موسسه حسابرسی، در جامعه حسابداران عضو هستند. وی گفت: گزارش حسابرسان موجب شفاف‌سازی بیشتر در وزارتخانه‌ها و دانشگاه‌ها می‌شود. رئیس شورای عالی جامعه حسابداران رسمی كشور تصریح کرد: امروز بیشتر اختیارات مانند تصویب بودجه، ترازنامه و عملكرد مالی دانشگاه‌ها، تعیین حسابرس و مدیر مالی، جلب و جذب كمك‌های مالی، تصویب آیین‌نامه مالی معاملاتی دانشگاه‌ها و... بر عهده هیات امنا قرار دارد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
اسناد خزانه اسلامی - 1395/02/07 07:37:02

خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
بازار - 1395/02/06 08:31:32

خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
رشد 400 تومانی فلز سرخ در تالار نقره‌ای - 1395/02/06 08:31:32
سحر نمایشی: بر اساس روند مثبت متغیرها و همان طور که بر اساس پیش‌بینی کارشناسان حوزه فلزات پایه انتظار می‌رفت، قیمت مس در معاملات روز یکشنبه بورس کالای ایران با افزایش بیش از 400تومانی در هر کیلو نسبت به آخرین معامله در هفته گذشته مواجه شد. این در شرایطی است که قیمت فلز سرخ در بازارهای جهانی روز جمعه گذشته کاهش یافت و به 5 هزار و 25 دلار در هر تن رسید. البته به گفته معامله‌گران افزایش نرخ این فلز در بازارهای داخلی به دلیل میانگین مثبت هفتگی این فلز بوده است. فلز سرخ که از ابتدای ماه مارس روند نزولی در پیش گرفته بود پنج‌شنبه گذشته با رشد حدود 5 درصدی به کانال 5 هزار دلاری صعود کرد. به عقیده تحلیلگران قیمت نفت، افق اقتصاد جهان، به‌ویژه اقتصاد چین و تغییرات ارزش دلار، سه عامل مهم تاثیرگذاری هستند که موجب افزایش قیمت مس و افق روشن این فلز در بورس فلزات لندن و در نهایت بازار داخلی شده است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
تغییرات شاخص کل فرابورس - 1395/02/06 08:31:24

خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
رشد آرام شاخص بورس - 1395/02/06 08:31:24
گروه بورس-همایون دارابی: بازار سهام کشور روز گذشته شاهد رشد 167واحدی شاخص کل بود. در بازار دیروز گروه خودرویی با صف‌های خرید و تحرکات مثبت مواجه شد و همین امر نیز انگیزه معامله‌گران را برای خرید سهام در بازار تقویت کرد. در این شرایط گروه خودرویی با صدر‌نشینی در بازار توانست مانع از ریزش شاخص کل شود تا در پایان معاملات با رشد 21/ 0 درصدی در ارتفاع رقم 78هزار و 448 واحد قرار گیرد. در همین حال نظرات مختلفی درمورد روند مثبت معاملات خودرویی در بازار دیروز از سوی کارشناسان بیان شد. گروهی رشد گروه خودرویی را ناشی از آماده‌سازی این گروه برای تبدیل اوراق افزایش سرمایه سایپا به سهام قابل معامله ارزیابی می‌کردند و گروهی دیگر این روند را ناشی از بازگشت قیمتی پس از افت به نسبت سنگین شرکت‌های زیر مجموعه این گروه در ماه گذشته می‌دانستند. در این شرایط اکثر معامله‌گران به امید آینده مانده‌اند، جایی که بازار بتواند در گروه‌هایی به جز گروه خودرویی نظیر بانک‌ها و معدنی‌ها شاهد تحرکاتی باشد.در جریان معاملات دیروز شرکت‌های سایپا، ایران خودرو و همچنین سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس از خود به جا گذاشتند. در مقابل معاملات سه شرکت فولاد مبارکه، معدنی و صنعتی گل‌گهر و فولاد خوزستان، بیشترین تاثیر منفی را بر نماگر بازار سهام داشتند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
افزایش ارزش صندوق‌های ETF در بازار سرمایه - 1395/02/06 08:31:24
"" سمات: شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه از افزایش 247 میلیارد ریالی ارزش صندوق‌های قابل معامله (ETF) بازار سرمایه خبر داد. بر اساس جدیدترین آمارها، ارزش صندوق‌های قابل معامله در پایان نخستین ماه سال 95 با افزایش 247 میلیارد ریالی نسبت به پایان سال 94 به رقم هفت هزار و 306 میلیارد ریال رسید. در حال حاضر 17 صندوق قابل معامله در بازار سرمایه ایران فعال هستند و صندوق اعتماد آفرین پارسیان با ارزشی معادل سه هزار و 397 میلیارد ریال بزرگ‌ترین‌ صندوق ETF است. صندوق‌های قابل معامله توسعه یکم با هزار و 300 میلیارد ریال، آرمان آتی با 479 میلیارد ریال، سپهر اندیشه نوین با 389 میلیارد ریال، صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان نسیم با 315 میلیارد ریال و صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان مسکن شمال غرب با 217 میلیارد ریال به ترتیب در رتبه‌های دوم تا ششم بزرگ‌ترین صندوق‌های ETF بازار سرمایه قرار گرفتند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
رفت و برگشت آیفکس - 1395/02/06 08:31:24
"" ‏گروه بورس: نماگر فرابورس ایران که در شروع معاملات روز یکشنبه 3 واحد رشد کرده بود، در پایان با افزایش نه چندان محسوس نسبت به روز شنبه، در رقم 4/ 795 ‏واحدی قرار گرفت. بر این اساس در پایان معاملات 5 اردیبهشت‌ماه 1395 فرابورس ایران، 179 میلیون و 30 هزار ورقه بهادار به ‏ارزش هزار و 545 میلیارد و 20 میلیون ریال در 25 هزار و 31 نوبت معامله شد.‏ بیشترین حجم و ارزش معاملات روز گذشته فرابورس مربوط به خرید و فروش 18 میلیون و 880 هزار‎ ‎سهم پالایش نفت تهران بود و بالاترین ‏ارزش معاملات به میزان 97 میلیارد و 780 میلیون ریال در اختیار تولید برق عسلویه مپنا بود، ضمن آنکه بانک دی، پالایش نفت تهران و ‏لاوان پربیننده‌ترین نمادهای این روز بودند.‏ علاوه بر این، نماد پتروشیمی مارون، پالایش نفت تهران و هلدینگ خاورمیانه بیشترین تاثیر را بر آیفکس داشتند.‏ ‏همچنین بیشترین افزایش قیمت دیروز به سهام شرکت‌های آهن و فولاد ارفع، بیمه کوثر و روان فناور اختصاص یافت و بیشترین افت قیمت ‏نصیب شرکت‌های نیرو سرمایه، صنعت روی زنگان و زرین معدن آسیا شد.‏
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
آخرین تلاش‌های یک لیدر؟ - 1395/02/06 08:31:24
گروه بورس: روز گذشته، شاخص کل بورس تهران با رشد 167واحدی (معادل 2/ 0 درصد) مواجه شد. فشار فروش در نمادهای کالایی به خصوص نمادهای فولادی و سنگ‌آهنی باعث شد این صنایع بیشترین اثر منفی را بر شاخص کل داشته باشند. در حالی که حساسیت بالای نمادهای خودرویی به اخبار، باعث تشکیل صف خرید در این نمادها شد. گرچه این موضوع نگرانی زیادی را در میان کارشناسان بازار سهام ایجاد کرده است، اما بررسی معاملات این گروه حاکی از این است که پتانسیل رشدهای بیش از حد در این نمادها، مطابق با زمستان گذشته، تا حد زیادی تحلیل رفته است. انتظار افزایش عرضه‌های سنگین با رشد قیمتی وجود دارد که در کنار احتمال تداوم اصلاح جدی قیمت‌ها می‌تواند بر قیمت سهام این گروه فشار وارد کند. در این شرایط، «دنیای اقتصاد» به بررسی مقصد بعدی نقدینگی کنونی پرداخته است. در صورتی که عوامل بنیادی مانند پایداری قیمت‌های جهانی، رشد منطقی نرخ دلار و همچنین حذف ابهامات این بازار در کنار رونق اقتصاد کشور می‌تواند در صنایع بورسی منعکس شود و نقدینگی سرگردان را به خود جذب کند. با وجود خوش‌بینی به آینده، ضعف عوامل بنیادی در شرایط کنونی باعث شده همچنان تمرکز بازار روی گروه خودرو باقی بماند، این در حالی است که با کاهش تلاطم این گروه و همچنین خودنمایی عوامل بنیادی می‌توانیم روند مناسب کوچ نقدینگی به دیگر صنایع بورسی را شاهد باشیم.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
چرخش معادن و فولاد در سال 95؟ - 1395/02/05 10:08:12
"" مرتضی علی اکبری p کارشناس بازار سرمایه "" وضعیت فولاد و سنگ آهن تا اوایل اسفندماه 1394 در شرایط بسیار نامناسبی به‌سر می‌برد و سال 94 یکی از بدترین سال‌های این صنعت بود. از اخذ عوارض‌ متعدد دولتی گرفته تا رکود اقتصادی در صنعت و مسکن و نبود نقدینگی برای اجرای طرح‌های عمرانی و کاهش قیمت‌های جهانی فولاد و ماده معدنی و کاهش یا توقف تولیدات فولاد و نبود تقاضا و پایین بودن تعرفه‌های ورودی فولاد و مقرون به صرفه نبودن صادرات و بسته شدن معادن کوچک و متوسط و افزایش قیمت تمام شده تولیدات گرفته تا نبود نقدینگی در واحدهای تولیدی و کاهش شدید قیمت سهام در بازار سرمایه هزینه‌های زیادی را به شرکت‌ها تحمیل کرد. همچنین نبود چشم‌انداز امیدوار‌کننده از افزایش قیمت‌های جهانی تا حداقل سال 2017، باعث کند شدن روند اجرای طرح‌های توسعه شرکت‌ها که از قبل شروع شده بود و شاید توقف آن هزینه‌های بسیار سنگین‌تری را بر شرکت‌ها تحمیل می‌کرد، شد ولی هر چه بود گذشت و شرکت‌ها، سال جدید را با انگیزه و خوش‌بینی به مراتب بیشتر شروع کردند. البته این خوش‌بینی بی‌دلیل نبود چون از اوایل اسفندماه سال 1394، افزایش قیمت جهانی فولاد و ماده معدنی همراه با اتفاقات بعدی آن را کامل کرد که شامل اعلام افزایش وام مسکن تا 160 میلیون تومان و بهبود مراودات بانکی و اقتصادی با جهان و انعقاد قراردادهای متعدد با خودرویی‌ها (افزایش مصرف ورق فولادی) و کاهش قیمت تمام شده تسهیلات دریافتی خارجی و بهبود مناسبات با سایر کشورها به‌خصوص اروپا و آزاد شدن منابع مالی کشور بود. p p p
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
دیدار دومین هیات سرمایه‌گذاران بین‌المللی با افرانت - 1395/02/05 10:08:12
گروه بنگاه‌ها: دومین نشست هیات سرمایه‌گذاران خارجی با شرکت افرانت و با رویکرد مشارکت تجاری برای فعالیت در شاخه‌های مختلف حوزه ICT برگزار شد. به گزارش روابط عمومی افرانت، در اين ديدار كه با حضور مدیران ارشد شرکت‌های سرمایه‌گذاران خارجی فعال در حوزه ICT برگزار شد، مدیرعامل افرانت، با بیان فرصت‌های جدید ایجاد شده در فضای پس از برجام و ذکر مزیت‌های رقابتی موجود، ایران را به‌عنوان بستری مستعد برای حضور سرمايه‌گذاران خارجي و با هدف دستیابی به بازار 400 میلیون نفری منطقه معرفی کرد. فریدون قاسم‌زاده با اشاره به پتانسیل‌های منحصربه‌فرد ایران در حوزه ICT، اظهار کرد: کشور ایران به لحاظ تعداد کاربران اینترنت در خاورمیانه مقام اول را داراست. وی افزایش پهنای باند بین‌المللی کشور به بیش از 8 برابر ظرف سه سال گذشته، اتصال قریب به 10 میلیون نفر به اینترنت پرسرعت موبایل از طریق 3G و 4G/ LTE،اتصال بیش از 10 میلیون نفر از طریق ADSL و وایمکس، وجود بیش از 40 میلیون گوشی موبایل هوشمند در بازار و همچنین حضور کارآفرینان و نیروهای فنی مستعد در کشور را به‌عنوان پتانسیل‌های بالا برای سرمایه‌گذاری و همکاری به منظور توسعه صنعت دیجیتال ذکر کرد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
ذوب بدهی‌ها از کانال بورس - 1395/02/05 10:08:12
گروه بورس- هدیه لطفی: نخستین اوراق اجاره دولت در حالی روز گذشته در فرابورس و در کسری از ثانیه به فروش رفت که با کشف قیمت 88 هزار تومانی هر برگه، نرخ سود موثر آن به 12/ 24درصد رسید. به این ترتیب اولین اقدام دولت در راستای ایفای تعهدات و تسویه بدهی‌ها از بازار سرمایه در سال 95 رقم خورد. در جریان معاملات روز گذشته 500 میلیارد تومان از اوراق اجاره دولت برای نخستین بار و به منظور تسويه بخشی از بدهی دولت با شركت هواپيمايی ماهان و صندوق ‏حمايت و بازنشستگی آينده‌ساز منتشر شد که این اوراق 4 ساله و با نرخ سود 18 درصد بوده که هر 6 ماه یک بار پرداخت خواهد شد و با توجه به اینکه هر برگه مزبور در بازار روز گذشته فرابورس با مکانیزم حراج، 88هزار تومان کشف قیمت شد، سود موثر آن به 12/ 24 درصد رسید تا به این ترتیب اولین گام دولت در راستای انجمادزدایی از نقدینگی کشور و همچنین تعمیق بازار سرمایه در سال جدید محقق شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد حدود 440 میلیارد تومان از اوراق مزبور در کسری از ثانیه خریداری شدند. این رقم 30درصد بیشتر از ارزش معاملات یک روز بورس تهران در فروردین ماه است. این موضوع یک بار دیگر جذابیت این اوراق برای سرمایه‌گذاران را یادآوری می‌کند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
نبض بازار سهام - 1395/02/05 10:08:12

خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه