آخرین رشد بهاری فرابورس - 1396/03/31 20:23:01
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد: نماگر فرابورس ایران معاملات آخرین روز بهاری خود را با رشد 5/ 3 واحدی به پایان رساند. در این روز نماد معاملاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری مس سرچشمه، پتروشیمی زاگرس، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه و گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی بیشترین تاثیر مثبت را در آیفکس داشتند، در مقابل اما معاملات منفی در نماد معاملاتی پتروشیمی مارون مانع از رشد بیشتر شاخص این بازار شد. در نهایت نیز شاخص کل فرابورس با افزایش 4/ 0 درصدی نسبت به روز سه‌شنبه در سطح 5/ 903 واحدی قرار گرفت. دیروز بیشترین تاثیر مثبت بر نماگر فرابورس را نماد معاملاتی شرکت مس سرچشمه به دوش کشید. «سرچشمه» که روز یکشنبه با رشد 46 درصدی وارد بازار عادی فرابورس شد در روزهای اخیر به رشد قیمتی خود ادامه داد. این نماد دیروز نیز با معامله 5/ 6 میلیون سهمی با رشد حدود 5 درصدی همراه شد و صف خرید 8/ 1 میلیون سهمی را تجربه کرد. تغییر مالکیت در این سهم نیز روز گذشته به نفع معامله‌گران حقیقی رقم خورد. دیروز پتروشيمي زاگرس نیز یکی دیگر از نمادهای تاثیرگذار بر آیفکس بود. به نظر می‌رسد افزایش 2 دلاری نرخ متانول سی‌اف‌آر چین (342 دلار در هر تن) طی هفته جاری از مهم‌ترین دلایل تاثیرگذار بر سهام این شرکت است. «زاگرس» در بودجه 96 خود نرخ فروش متانول صادراتی را 290 دلار در هر تن پیش‌بینی کرده است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
رکودهای متفاوت در بورس تهران - 1396/03/31 01:38:48
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد – فاطمه اسماعیلی: یکی از تفاوت‌های مهم بورس تهران با بورس‌های جهانی آن است که در این بازار، رابطه مستقیمی میان حرکت شاخص و حجم معاملات وجود دارد. به این ترتیب، در شرایط افت قیمت‌ها در بورس تهران، مشارکت معامله‌گران نیز به شدت کاهش پیدا می‌کند. به عبارت دیگر یکی از مواردی که همواره در بورس تهران مشاهده می‌شود، افت محسوس حجم معاملات در دوره‌هایی است که بازار سهام وارد روندی نزولی شده است.این همبستگی بین حجم معاملات و نوسان قیمت‌ها در دوره رونق نیز مشاهده می‌شود.به‌طوری که همگام با رشد قیمت سهام، حجم معاملات نیز افزایش می‌یابد.این در حالی است که این روند در بورس‌های بین‌المللی سهام، روند کاملا معکوسی دارد؛ به‌طوری که در این بورس‌ها در زمان ریزش قیمت‌ها، حجم معاملات افزایش می‌یابد. کارشناسان دلایل این تفاوت را متنوع نبودن ابزارهای معاملاتی در بازار سهام کشور، عدم تناسب اندازه بورس نسبت به اقتصاد، تاثیرپذیری از ریسک سیستماتیک و ضعف بازارگردانی می‌دانند. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» از بورس‌های بین‌المللی شاهد این مدعا است.( این بررسی‌ها در نمودارهای همراه قابل مشاهده است.)
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
پیشنهاد برگزاری مجامع شرکت‌ها به‌صورت مجازی - 1396/03/31 01:38:48
p style="text-align: justify;"معاون نظارت بر ناشران و اعضای شرکت بورس تهران در گفت‌وگو با سایت متعلق به سازمان بورس ایران (سنا) جزئیات مدل پیشنهادی مجمع مجازی برای شرکت‌های بورسی ایران را تشریح کرد. سیدروح‌الله حسینی‌مقدم ضمن بررسی پیشینه مجمع مجازی گفت: استفاده از ابزارهای جدید ارتباطات، نزدیک به دو دهه است که در برگزاری هر چه بهتر مجامع استفاده می‌شود. با وجود این، برگزاری مجمع سالانه شرکت‌ها به‌صورت کاملا مجازی بسیار جدید بوده است و قدمت آن به بیش از یک دهه نمی‌رسد. وی افزود: پس از بروز بحران مالی در سال 2008 و با توجه روزافزون به موضوع اصول راهبری شرکتی در بازارهای مالی و توجه به نقش سهامداران در این امر، به تدریج موضوع مجامع مجازی پررنگ‌تر شد؛ زیرا یکی از مهم‌ترین راهکارها برای اجرای نقش نظارتی سهامداران در شرکت‌ها است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
توقف شکننده روند نزولی بورس - 1396/03/31 01:38:48
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد توقف روند افت شاخص کل و رشد اندک 8واحدی این نماگر بود. در بازار دیروز معاملات مثبت در نماد شرکت‌های پتروشیمی مبین (این نماد دیروز بازگشایی شد)، گل‌گهر و همراه اول موجب شد شاخص کل بر روند افت روزهای اخیر خود، هر چند شکننده غلبه کند. در پایان معاملات روز سه‌شنبه نماگر بازار سهام کشور با رشد 01/ 0 درصدی به رقم 78 هزار و 867 واحد رسید. همچنان ابهامات در مورد ترکیب کابینه دولت به ویژه در حوزه اقتصادی و همچنین کمبود نقدینگی در بازار مهم‌ترین‌ دلایل در جو رکودی بازار به شمار می‌روند.در مهم‌ترین‌ تحولات بازار دیروز پذیره‌نویسی شرکت گروه توسعه هنر ایران به پایان رسید و این شرکت در انتظار بازگشایی نماد در فرابورس ایران قرار گرفت. این پذیره‌نویسی در سومین روز از مهلت 15 روزه اتمام یافت. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaan/ae156cf4-46ab-4b7b-a518-791cc639894810-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
آخرین جزئیات دریافت سود سهام عدالت - 1396/03/31 01:38:48
p style="text-align: justify;"روابط عمومی سازمان خصوصی‌سازی: سازمان خصوصی‌سازی با اعلام اینکه واریز سود سهام عدالت به مشمولان در نیمه نخست امسال امکان‌پذیر نیست، از مشمولان این طرح خواست تا هرچه سریع‌تر شماره شبا حساب بانکی خود را در سامانه مربوط به آن ثبت کنند. بر این اساس مشمولان سهام عدالت باید در ارائه شماره حساب شبای بانکی خود برای دریافت سود این سهام مواردی را رعایت کنند. در این راستا برای داشتن شماره حساب شبا نیاز به باز کردن حساب جدید تحت هیچ عنوانی از سوی مشمولان نیست و تمامی حساب‌های بانکی شماره شبا دارند. شماره حساب شبا مورد‌نظر برای دریافت سود سهام عدالت نباید به حساب مسدود شده تعلق داشته باشد. علاوه بر این شماره حساب شبا بانکی مشمولان سهام عدالت که متعلق به حساب‌های 2 امضا و هرگونه حساب مشترک است نیز برای دریافت سود سهام عدالت پذیرفته نمی‌شود.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
پنج ناکارآمدی «کنکور بورس» - 1396/03/30 00:25:49
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد – هدیه لطفی: یکی ‌از شروط استخدام در نهادهای مالی بازار سرمایه، دارا بودن مدارک حرفه‌ای و گواهینامه‌های سازمان بورس و اوراق بهادار است. طبق مصوبه سازمان بورس و اوراق بهادار، کلیه نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه و همچنین شرکت‌هایی که تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کنند، برای برخی سمت‌های سازمانی خود ملزم به استخدام دارندگان گواهینامه‌های حرفه‌ای بازار سرمایه هستند. مطابق با گزارش‌های موجود تا کنون 14 هزار نفر موفق به دریافت گواهینامه‌های حرفه‌ای از مجموع 9سرفصل موجود شده‌اند. اما اینکه چه تعداد از این افراد در نهاد‌های مالی بازار سرمایه از جمله شرکت‌های کارگزاری (با حدود1200)شعبه در سراسر کشور به‌طور واقعی به‌کار گمارده شده‌اند، سوالات زیادی را به همراه دارد چرا که استخدام این افراد در نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه چندان زیاد نیست. در واقع هیچ تضمینی برای استخدام دارندگان مدارک مزبور وجود ندارد. به عبارت دیگر دارا بودن این گواهینامه‌ها شرط لازم است نه کافی! شاید به این دلیل که برخی از دارندگان مدارک حرفه‌ای بازار، هیچ تجربه‌ای از فعالیت در بازار سرمایه ندارند. دلیل دیگر نیز شاید از این موضوع نشات بگیرد که برخی از مدیران از همان کارمندان مشغول به‌کار در نهادهای مالی مرتبط با بازار سرمایه، تقاضای مدرک بورسی می‌کنند و از این رو دیگر نوبت به استخدام دیگر افراد نمی‌رسد. آزمون‌های حرفه‌ای بازار سرمایه که از آن به‌عنوان «کنکور بورس» یاد می‌شود اگر چه نکات مثبتی را برای بازار به‌همراه داشته است و توانسته تا حد زیادی دغدغه متولیان بازار سرمایه برای استاندارد‌سازی برخی سمت‌ها در نهادهای مالی را برطرف کند، اما همچنان ناکارآمدی‌های زیادی نیز دارند. ناکارآمدی‌هایی چون تمدید هر دو سال یک‌بار، عدم کاربرد در بورس‌های بین‌المللی، مدرک‌گرایی، در نظر نگرفتن اخلاق و اعتمادپذیری و نبود کارآیی بین‌رشته‌ای از جمله این موارد است. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaan/dec3cfcd-faf1-47cd-8476-8823112d74c810-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
عقب نشینی سهامداران بی انگیزه - 1396/03/30 00:25:49
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته همچنان در مسیر افت قیمت‌ها حرکت کرد و در نهایت افت 131 واحدی (معادل 16/ 0 درصد) شاخص کل را به خود دید.در بازار دیروز همچنان بازار بدون انگیزه بود. امری که در سایه کمبود نقدینگی و تداوم ابهام‌ها موجب شده است، خریدار عمده‌ای در بازار وجود نداشته باشد. در همین شرایط بازگشایی ضعیف بازار‌های جهانی نیز بر کاهش تب و تاب بازار موثر بود.در این شرایط معامله‌گران به امید تحولات آینده نشسته‌اند جایی که احتمالا پس از تعیین ترکیب کابینه شرایط بازار بتواند تغییر کند. در بازار دیروز بازگشایی بازارهای جهانی توام با بقای بهای نفت برنت در کانال 48-47دلار در هر بشکه بود. بهای هر تن مس به 5هزار و 718دلار رسید. بهای دو فلز سرب و روی نیز به ترتیب 2هزار و 144دلار و 2هزار و 552دلار گزارش شد (در هر تن).
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
آمادگی اپراتورهای اینترنت برای ورود به فرابورس - 1396/03/28 19:33:08
p style="text-align: justify;"ایسنا: رئیس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران با اشاره به حل مانع سهامداری مشترک شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت برای حضور در فرابورس از طرف کمیسیون تنظیم مقررات، از اجرایی شدن این طرح مشروط به توافق سازمان بورس خبر داد. محمدرضا کریمی بیان کرد: سال گذشته در تفاهم سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با بورس توافق شد که تابلوی بنگاه‌های کوچک و متوسط (SME) و استارت‌آپ‌های فناوری اطلاعات در بورس حضور داشته باشد. پیش از این شرایط برای حضور این شرکت‌ها بسیار دشوار بود. از جمله اینکه شرکت‌ها باید حداقل سه سال سودده و مبلغ سرمایه آنها از یک حد بالاتر باشند. با عزم بورس برای اینکه سرمایه‌ها را به سمت شرکت‌های کوچک و متوسط هدایت کند، این توافق رخ داد. رئیس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ادامه داد: یک بند در اکثر پروانه‌های ارتباطی بود که برای انتقالشان به بورس ایجاد مشکل می‌کرد و آن سهامداری مشترک بود، یعنی یک نفر نمی‌توانست در دو شرکت ارائه خدمات اینترنتی سهامدار باشد. این مانع سال گذشته در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی مطرح و برطرف شد. بنابراین شرکت‌ها وقتی در بورس پذیرفته شوند دیگر مانع سهامداری مشترک را ندارند. این قدمی بود که کمیسیون تنظیم مقررات برداشت برای اینکه شرکت‌های اپراتور ارتباطی بتوانند سهامشان را در بورس عرضه کنند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
تسریع پذیرش شرکت‌ها در بازار SME - 1396/03/28 19:32:57
p style="text-align: justify;"سنا: تبدیل شرکت‌های کوچک و متوسط سهامی خاص به سهامی عام و عرضه در بازار SMEهای فرابورس فرآیندی زمانبر بوده و تلاش‌هایی در جهت کوتاه کردن این زمان در حال انجام است. معاون پذیرش و ناشران فرابورس، با بیان مطلب فوق درباره آخرین وضعیت پذیرش شرکت‌های کوچک و متوسط در فرابورس گفت: به دلیل طولانی بودن فرآیند ثبت شرکت سهامی خاص به سهامی عام در اداره کل ثبت، به‌دنبال شناسایی راهکارهایی برای کوتاه کردن این فرآیند هستیم. سیدمهدی علم‌الهدی با تاکید بر فرآیند طولانی انتقال از سهامی خاص به سهامی عام، اظهار کرد: برای اینکه این فرآیند زمانبر کوتاه‌تر شود در حال بررسی پیشنهادها هستیم البته هنوز به جمع‌بندی نهایی در این‌ خصوص نرسیده‌ایم. وی با بیان اینکه درباره بازار شرکت‌های کوچک و متوسط انتظار پاسخ در کوتاه‌مدت وجود ندارد، خاطر‌نشان کرد: آشنا کردن شرکت‌ها با یک بازار جدید قطعا کار آسان و راحتی نیست. به گفته علم‌الهدی شرکت‌های کوچک و متوسط برای جذب در بازار SMEها در ابتدا باید مجاب شوند تا با شناخت از بورس و دید باز و رغبت سراغ بازار سرمایه بیایند و خود شرکت‌ها نیز تلاش کنند تا به مرحله عرضه برسند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
تعمیق بورس از مسیر ابزارهای نوین مالی - 1396/03/28 19:31:28
pحمیدرضا مهرآور pکارشناس بازار سرمایه p style="text-align: justify;"اگرچه تاریخ فعالیت بازار سهام کشور به قدمت بورس‌های بزرگ دنیا نیست اما نیم قرن از فعالیت این بازار می‌گذرد، از این‌رو می‌توان گفت که این بازار دیگر نوظهور و نوپا نیست. در طول این 50 سال، دانش سهامداران تغییرات محسوسی داشته و نهادهای بسیار تخصصی در دل بازار سرمایه شکل گرفته است. خوشبختانه مسیر ورود محققان دانشگاه‌ها و تحصیل‌کرده‌های مالی به این بازار مرتفع شده و حتی بسیاری از استادان مطرح، خود صاحب‌منصب در ارکان و نهادهای این بازار هستند. در چنین شرایطی شیوه معاملات سنتی خرید و فروش در این بازار دیگر پاسخگوی نیازهای سرمایه‌گذاران نخواهد بود. در شرایط فعلی معاملات بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران تنها به شیوه قدیمی خرید سهام و نگهداری آن است و نیاز به تغییرات بنیادی احساس می‌شود.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
حرکت معکوس ارز و بورس - 1396/03/28 19:30:00
pدنیای اقتصاد: بورس تهران پس از یک دوره رونق در دو ماه ابتدای سال، از ابتدای خرداد و به‌دنبال فروکش هیجانات مربوط به انتخابات ریاست‌جمهوری، روندی اصلاحی در پیش گرفته است؛ به‌طوری‌که روز گذشته با ریزش 295 واحدی، شاخص کل سهام کانال 79 هزار واحدی را نیز واگذار کرد. گرچه حجم پایین معاملات روزانه، امید چندانی را برای رونق مجدد این بازار در کوتاه‌مدت باقی نگذاشته است، اما کارشناسان معتقدند به‌تدریج قیمت‌ها در بسیاری از سهام جذاب می‌شود که با ورود خریداران می‌تواند منجر به تغییر مسیر بورس تهران در آینده شود. در سوی دیگر، بازارهای ارز و سکه مسیر متفاوتی را تجربه می‌کنند. جایی که دلار آمریکا با افزایش یازده تومانی توانست به بیشترین سطح خود از سوم خرداد برسد. سکه نیز در ادامه جهش روز شنبه، دیروز به قیمت یک میلیون و 220 هزار تومان رسید. نزدیک شدن به عید فطر، یکی از مهم‌ترین دلایل رشدهای مقطعی این دو بازار محسوب می‌شوند. به‌عبارت دقیق‌تر، تقاضای مسافرتی برای ارز و خریدهای مناسبتی برای سکه اهرم‌های کمکی در مقطع کنونی به‌شمار می‌آیند. در این میان، عبور از سطح تکنیکال 3742 تومانی، بالا رفتن تقاضای آربیتراژی با رشد نرخ درهم و افزایش تحرک معامله‌گران آتی یا همان خالی‌فروش‌های دلار نیز از بازار ارز و در نتیجه سکه حمایت کرده است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
تداوم عقب‌نشینی شاخص سهام - 1396/03/27 20:05:20
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد – همایون دارابی: عقب‌نشینی شاخص کل بورس اوراق بهادار دیروز نیز ادامه یافت. نماگر بازار سهام با افت چند روز اخیر در حال نزدیک شدن به مرز روانی 79هزار واحد است. دیروز شاخص کل با توجه به افت نمادهای عمده‌ای نظیر فولاد مبارکه، ایران‌خودرو، کشتیرانی، گل‌گهر و پالایشگاه اصفهان با افت 23/ 0 درصدی مواجه شد و در پایان معاملات در رقم 79هزار و 285واحد قرار گرفت. کمبود نقدینگی، نبود انگیزه میان معامله‌گران ناشی از ابهام در ترکیب کابینه آتی دولت و همچنین نگرانی از وضعیت بازارهای جهانی مهم‌ترین‌ نگرانی‌ها و عامل افت عمومی قیمت‌ها در روزهای اخیر به شمار می‌روند (البته رشد قیمت‌ها در دو ماه نخست سال نیز بر این روند بی‌تاثیر نبوده است). در همین حال دیروز بازار سهام با فروشندگان قوی میان سرمایه‌گذاران حقوقی نیز مواجه شد. در این بین سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی‌های کوچک نیز به امید قیمت‌های کمتر دست از خرید کشیده‌اند و نظاره‌گر آینده هستند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
زیرمجموعه 200 میلیارد تومانی «فملی» گشایش می‌یابد - 1396/03/27 20:04:41
p style="text-align: justify;"گروه بنگاه‌ها: شرکت 200 میلیارد تومانی شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه که زیرمجموعه شرکت ملی صنایع مس ایران است، از امروز در بازار دوم فرابورس گشایش می‌یابد. در پی پذیرش شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه در 18 اسفند سال گذشته در بازار دوم معاملات فرابورس، این زیرمجموعه ملی مس بعد از رعایت دو شرط مربوط به ماده 37 و 38 دستورالعمل پذیرش، عرضه و نقل و انتقال، آماده انتقال از بازار پایه به بازار دوم معاملات فرابورس شد. به این ترتیب، از امروز این شرکت 200 میلیارد تومانی با نماد «سرچشمه» در بازار دوم فرابورس گشایش می‌یابد. آخرین قیمت هر سهم این شرکت مربوط به سوم اسفند سال گذشته حدود 303 تومان است که قیمت پایانی سهام، میانگین موزون معاملات روزانه سهام در روز گشایش خواهد بود و نماد معاملاتی حق‌تقدم خرید نیز در همان روز قابل معامله است.56 درصد سهام شرکت سرمایه‌گذاری سرچشمه متعلق به صندوق بازنشستگی مس، 7/ 8 درصد سهام متعلق به شرکت آتیه‌اندیشان مس و 3/ 35درصد سهام نیز متعلق به 6 هزار نفر دیگر و عمدتا بازنشستگان است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
راه نجات نقدشوندگی در بورس - 1396/03/27 20:04:28
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد: یکی از بزرگ‌ترین‌ مشکلات این ‌روزهای بورس تهران ضعف نقدشوندگی است. موضوعی که می‌تواند تا حد قابل توجهی از جذابیت بورس بکاهد. پیرو شفاف‌سازی بیشتر در عملکرد شرکت‌ها که یکی از مهم‌ترین اهداف سازمان بورس طی یک سال اخیر بوده است، موضوع توقف طولانی‌مدت نمادها به وقوع پیوست. این موضوع حجم عظیمی از نقدینگی فعالان بازار به خصوص سهامداران خرد را بلوکه کرد. در این زمینه سازمان بورس در برنامه اصلاح مقررات و دستورالعمل‌ها، اصلی‌ترین هدف را افزایش قدرت نقدشوندگی و شفافیت بازار بیان کرده است. موضوعی که با کاهش زمان توقف نمادها به حداقل ممکن، می‌تواند بازار را در مسیر جدیدی از فعالیت قرار دهد. در این زمینه سعید فلاح‌پور، رئیس مرکز پژوهش و توسعه مطالعات سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگویی با «دنیای اقتصاد» از تدوین دستورالعمل انضباطی بعد از اتمام اصلاحات قوانین کنونی خبر داد. وی در این زمینه بیان کرد، در برنامه انضباطی جدید سعی بر این است تا با شرکت‌ها به شیوه دیگری برخورد شود تا کمترین آسیب به سهامداران خرد وارد شود. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaan/0f8ed084-d77c-4272-9a41-7b237658570d10-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
موج ناپایدار سفته‌بازان سهام - 1396/03/27 19:12:27
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد – فاطمه اسماعیلی: نماگر بورس تهران معاملات اولین روز از هفته جاری را با افت 181 واحدی به پایان رساند و در سطح 79 هزار و 285 واحد قرار گرفت. شاخص کل هم وزن (با اثرگذاری یکسان نمادها) نیز همپای شاخص کل افت 2/ 0 درصدی را تجربه کرد. معاملات این روز بازار سهام در حالی ادامه پیدا کرد که ضعف و رخوت در معاملات سهام همچنان مشهود بود. بر این اساس ارزش معاملات خرد سهام که از روزهای ابتدایی ماه جاری رو به کاهش گذاشته بود، روز گذشته به 77 میلیارد تومان رسید و افت 27 درصدی نسبت به میانگین یک ماه قبل را تجربه کرد. در شرایط کنونی عملا انگیزه جدی در دو سمت عرضه و تقاضا در میان فعالان بازار سهام به چشم نمی‌خورد. این در حالی است که به‌طور سنتی در فصل بهار و اوایل تابستان به سبب برگزاری مجامع شرکت‌ها، شاهد وضعیت پویاتری نسبت به نیمه دوم سال بوده‌ایم. به نظر می‌رسد رکود فعلی بازار سهام را باید در رشد سریع‌ و بدون پشتوانه قیمت‌ها در دو ماه ابتدایی سال و در نتیجه افزایش نسبت قیمت بر درآمد جویا شد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
الزام بازنگری در قوانین حقوقی بورس - 1396/03/26 20:08:49
p style="text-align: justify;"سنا: جعفر جمالی، معاون حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگویی گفت: اولویت معاونت حقوقی سازمان بورس در سال جاری، پیشگیری و ارتقای سلامت بازار سرمایه از طریق استفاده از مشارکت فعالان بازار است. در همین‌ راستا اداره پیشگیری و ارتقای سلامت بازار سرمایه تشکیل شده است. وی همچنین گفت: هدف اصلی مقام ناظر و فعالان، ایجاد بازاری کارآمد است.بنابراین باید موانع فعالیت و کسب و کارها رفع و گردش امور تسهیل شود. به‌طور مثال در حال حاضر پراکندگی و انباشتگی مقررات ایجاد مشکل می‌کند، در نتیجه لازم است مقررات دست و پاگیر و مبهم شناسایی و برای رفع موانع، نشاط بازار و فعالیت‌های اقتصادی اصلاح شوند.به گفته معاون حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار برخی محدودیت‌ها مانند منع خرید و فروش اوراق بهادار از سوی کارکنان نهادهای مالی، حجم مبنا، نحوه نظارت بر بازارهای سرمایه، مساله پیش‌بینی سود، موضوع شناسایی و پرداخت سود سهام، با توجه به تجربه کشورهای دیگر، از جمله مواردی هستند که باید مورد بازنگری قرار گیرند، تا امنیت سرمایه‌گذاری و سهولت کسب و کار تامین شود و همچنین نظر برنامه‌‌ریزان کشور در پیاده‌‌سازی اقتصاد مقاومتی و تسهیل تامین مالی بنگاه‌های تولیدی تامین و در پی آن اشتغال، عملیاتی شود.جعفر جمالی با بیان اینکه این مهم تنها با اعتماد به فعالان و احترام به حریم خصوصی آنان دست‌یافتنی است، اضافه کرد: با دستگاه‌های مختلف جلساتی تنظیم شده و در این جلسات از نهادهای مالی، کارگزاران، ناشران و اشخاص صاحب ‌نظر دعوت خواهد شد تا با همکاری جمعی، این هدف حاصل شود.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه