رونمایی از بازار جذاب پول‌های کم‌ریسک - 1395/12/03 20:42:31
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد: همواره یکی از موارد جذاب برای سرمایه‌گذاران خرد و کلان یافتن بازاری کم‌ریسک است که همزمان سود مناسبی را عاید این سرمایه‌گذاران کند. در این شرایط می‌توان به سه گزینه تحت عنوان بازار بدهی، بازار پول (سپرده‌های بانکی) و صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت به‌عنوان کم‌ریسک‌ترین بازارها در کشور اشاره کرد. این در حالی است که با توجه به رشد نرخ سود در بازار بدهی و نشانه‌هایی از افزایش نرخ ترجیحی بانک‌ها به سپرده‌های خاص، به نظر می‌رسد در سال آتی بازارهای کم‌ریسک از جذابیت ویژه‌ای برای سرمایه‌گذاری برخوردار بوده و توانایی مناسبی در جذب سرمایه‌گذاران کم‌ریسک داشته باشند. این مهم اما مستلزم شناخت دقیق بازارهای مذکور و آگاهی از سازوکار ورود و خروج به آنها است. بر این اساس تیم تحلیلی «دنیای‌بورس» درصدد است در همایشی تحت عنوان «چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال 96» به معرفی جذاب‌ترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بازارهای کم‌ریسک پرداخته و با ارائه یک بسته پیشنهادی نشان دهد که چگونه می‌توان با استفاده ترکیبی از فرصت‌های کم‌ریسک، بازدهی بیشتری نسبت به استفاده یکسان از این بازارها به دست آورد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
خانه‌تکانی در سبد سهام عدالت - 1395/12/03 19:44:27
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد- هدیه لطفی: هیات وزیران در جلسه 27 بهمن‌ماه به پیشنهاد وزارت اقتصاد و به استناد ماده 34 قانون اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی، خروج 20 درصدی سهام 7پالایشگاه را از سبد سهام عدالت تصویب کرد. بر اساس این مصوبه 20 درصد از سهام شرکت‌های پالایش نفت اصفهان، تبریز، لاوان، تهران، شیراز، کرمانشاه و بندرعباس از فهرست‌ شرکت‌های واگذار‌شده به طرح توزیع سهام عدالت خارج شد. به این ترتیب قرار است سهام مزبور در اجرای قانون سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی به عنوان سهم 20 درصد دولت از ارزش فعالیت‌های پالایش نفتی توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران ارائه شود. اما در این تغییر، درصد اختصاص سهام دو پالایشگاه شازند و آبادان به سهام عدالت افزایش یافته و به این ترتیب سهام مزبور جایگزین سهام 7 شرکت خارج شده خواهند شد. در جلسه هیات دولت که به ریاست اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری برگزار شد، سهام ۷پالایشگاه که قرار بود در قالب سبد سهام عدالت به مردم واگذار شود، به دامن دولت بازگشت و با رای وزیران حاضر در جلسه مقرر شد این پالایشگاه‌ها بار دیگر زیرنظر شرکت دولتی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران اداره شوند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
کارنامه بورس در پسابرجام - 1395/12/03 00:15:03
pدنیای اقتصاد: پنجاه سال از تاسیس بورس در ایران می‌گذرد، با وجود فعالیت این نهاد طی نیم قرن اخیر، به نظر می‌رسد این بازار همچنان پتانسیل‌های لازم را برای توسعه بیشتر دارد. در این بین کم نیستند سهامدارانی که همچنان از روند فعالیت در این بازار انتقاد دارند. این انتقادها که عمدتا در بخش تسهیل معاملات بورسی و نقدشوندگی سهم‌ها از موضوعاتی است که در گفت‌وگوی ویژه‌نامه بورس «تجارت فردا» با دکتر حسن قالیباف اصل، مدیرعامل شرکت بورس تهران مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. قالیباف ورود ابزارهای مالی جدید مانند Optione و پذیرش شرکت‌های جدید بورسی را از مواردی می‌داند که در سال 95 تا حد زیادی در تسهیل معاملات نقش داشته و در مقابل از ابهام در فضای کل اقتصاد کشور انتقاد می‌کند. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaaj/917f96ca-9cc5-4aa6-a6e9-fc573d649d9a21-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
همایش استانداردهای بین‌المللی گزارشگری IFRS - 1395/12/03 00:15:03
p style="text-align: justify;"سنا: سازمان بورس و اوراق بهادار، هفته آینده با هماهنگی بیمه مرکزی، بانک مرکزی و سازمان‌های حسابرسی و امور مالیاتی همایشی را درخصوص شرکت‌هایی که ملزم به ارائه صورت‌های مالی بر اساس استانداردهای بین‌المللی گزارشگری IFRS شده‌اند، برگزار می‌کند. حسن امیری معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس گفت: با توجه به اطلاعیه اخیر سازمان بورس، این همایش شنبه هفتم اسفند 95 در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار خواهد شد تا ضمن تاکید مجدد بر رعایت استانداردهای بین‌المللی گزارشگری، مشمولان این اطلاعیه در فصل مجامع دچار مشکل نشوند. به گفته امیری، این موضوع در ارتقای سطح شفافیت و اطلاعات نیز موثر است و باعث می‌شود تصمیم‌گیری‌های اقتصادی، هم در داخل کشور و هم در جذب سرمایه‌گذاری خارجی موثر واقع شود. ضمن اینکه کمک می‌کند تصویر دقیق تر و مناسب‌تری از وضعیت شرکت‌ها و نهادهای مالی و شرکت‌های تولیدی ارائه کنیم.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
بازار سهام تحت تاثیر بازگشت نمادها - 1395/12/03 00:15:03
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد- همایون دارابی: بورس تهران روز گذشته شاهد جو کم‌تلاطمی بود که در آن بازگشایی و توقف برخی نمادها بر بازار اثرگذار بود. روز گذشته در میان شرکت‌های بازگشایی شده بانک تجارت دارای اهمیت بود که با افت قیمت بازگشایی شد. در مقابل نمادهای پالایشگاه‌های بندرعباس و تهران متوقف شدند تا دیگر نماینده گروه پالایشگاهی یعنی پالایشگاه اصفهان با حضور در صدر بازار بیشترین تاثیر را در رقم خوردن رشد 40واحدی شاخص کل داشته باشد. دیروز شاخص کل با رشد 05/ 0درصدی به رقم 77هزار و 698 واحد رسید. دیروز در گروه پالایشگاهی پالایشگاه تهران پیش بینی سود هر سهم را با تعدیل قابل ملاحظه‌ای همراه کرد براساس گزارش منتشره از سوی شرکت سود هر سهم از 180ریال به 329ریال افزایش یافته است که تغییری معادل 83درصد را نشان می‌دهد. در گروه تصفیه نفت هیات وزیران تصویب کرد در برابر افزایش مالکیت در 7 پالایشگاه بورسی و فرابورسی، 36 درصد سهام پالایشگاه امام خمینی(ره) به سهام عدالت اختصاص داده شود.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
سوخت شیمیایی رشد آیفکس - 1395/12/03 00:15:03
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس ایران معاملات روز گذشته را با رشد قابل توجه 8/ 14 واحدی (معادل 75/ 1 درصد) پشت سر گذاشت و در سطح 9/ 864 واحدی (بیشترین رشد از 22 آبان) قرار گرفت. دیروز نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی مارون، پالایش نفت لاوان و گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی بیشترین تاثیر در روند صعودی شاخص به میزان 14 واحد را بر دوش کشیدند. در مقابل نیز معاملات منفی در نمادهای معاملاتی «بکهنوج» و «بمپنا» مانع از رشد بیشتر این نماگر شد.دیروز سهامداران (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) شاهد نقل و انتقال بیش از 153 میلیون ورقه بهادار در بیش از 23 هزار نوبت معاملاتی در بازارهای پنج‌گانه فرابورس بودند که ارزش این معاملات بالغ بر 163 میلیارد تومان بود. از جمله تحولاتی که دیروز حمایت بیش از 9 واحدی از آیفکس به عمل آورد، بازگشایی نماد معاملاتی پتروشیمی زاگرس پس از ارائه اطلاعات پيش‌بيني سود، با کشف قیمت 2174 تومانی (افزایش 14 درصدی) بود. از جمله نکات معاملات روز گذشته «زاگرس» غلبه فروش به خرید سهام این شرکت بود که البته با فشار عرضه‌ها از رشد بیشتر قیمت این سهم جلوگیری شد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
رونق دوباره «رفاه» با اجرای طرح‌های توسعه ای - 1395/12/03 00:15:03
p style="text-align: justify;"گروه بنگاه‌ها: مجمع عادی سالانه شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه با حضور سهامداران حقوقی و حقیقی و تقسیم سود 320 ریالی برای هر سهم برگزار شد. در این مجمع فرشید گل‌زاده کرمانی، مدیرعامل شرکت در ابتدا به تحلیل عملکرد رفاه در سنوات گذشته پرداخت و گفت: از سال 1393 به بعد، با شدت گرفتن فضای رقابت و حضور رقبای تازه‌وارد با فروشگاه‌های مدرن از یک سو و از سوی دیگر با حاکم شدن رکود اقتصادی و کاهش تمایل خانوارهای ایرانی به مصرف، فضای رقابتی شدیدی بر صنعت خرده‌فروشی حاکم شده است. وی افزود: این در حالی است که غفلت از نوسازی فروشگاه‌ها و توسعه نظام‌های مدیریتی و زیرساخت‌های رفاه در سال‌های گذشته در کنار عوامل محیطی مذکور، چالش‌های بسیاری را برای رفاه ایجاد کرده بود. گل زاده خاطر نشان کرد: با این همه تیم مدیریت جدید شرکت در سال 1394، به منظور احیا و رشد مجدد رفاه، چشم‌انداز 10 ساله و برنامه راهبردی سه ساله‌ای را برای شرکت طراحی کرد که اکنون دو سال اول برنامه راهبردی پشت سر گذاشته شده است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
خروج شستا از شرکت‌های زیانده - 1395/12/03 00:15:03
p style="text-align: justify;"گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا)، از خروج این مجموعه بزرگ اقتصادی از شرکت‌های کم‌بازده، زیان‌ده و کوچک مقیاس خبر داد.رضا نوروززاده روز گذشته در جشنواره رتبه‌بندی شرکت‌های تابعه شستا با بیان اینکه مجموعه شستا باید نسبت به اتفاقات و رویدادهای جهانی و داخلی حساس باشد تا بتواند واکنش به موقع و مناسب نشان دهد، افزود: توجه به این مسائل موجب می‌شود بنگاه‌های اقتصادی و هلدینگ‌های اقتصادی منفعل نباشند.وی ادامه داد: به‌عنوان مثال رویدادهای کنونی جهانی نشان می‌دهد نسبت یورو به دلار در حال تغییر است و یک بنگاه اقتصادی باید به این موضوع حساس باشد. نوروززاده همچنین با تاکید بر اینکه بنگاه‌های اقتصادی باید به دنبال تحلیل داده‌های اطلاعاتی باشند، گفت: شرکت‌های زیرگروه شستا صادرکننده خدمات و کالا هستند و لزوم ارتباط مستمر اقتصادی با دنیا موجب می‌شود نسبت به اتفاقات جهانی منفعل نباشیم.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
افتتاح رسمی بازارگردانی خودکار - 1395/12/01 20:28:26
p style="text-align: justify;"گروه بنگاه‌ها: شرکت تامین سرمایه امید در آستانه عرضه سهام خود در بورس به‌عنوان نخستین شرکت تامین سرمایه، روز گذشته شاهد افتتاح رسمی بازارگردانی خودکار با حضور مدیران سازمان بورس اوراق بهادار، شرکت بورس و همچنین فعالان بازار سهام بود. به این ترتیب نخستین بازارگردانی خودکار در اوراق مشارکت گل‌گهر آغاز شد. در این جلسه، حبیب رضا حدادی، مدیرعامل شرکت تامین سرمایه امید با اظهار این مطلب که تامین سرمایه امید در زمینه نوآوری در بازار سرمایه تلاش زیادی دارد، گفت: ورود به بازارهای جدید و ارائه ابزارهای مالی نوین همواره مدنظر شرکت بوده و در حال حاضر نه تنها در تدارک افزایش سرمایه 25درصدی و رسیدن به سرمایه 500میلیارد تومانی به سر می‌بریم، بلکه به‌عنوان نخستین شرکت تامین سرمایه در آستانه عرضه سهام خود در بورس تهران هستیم. وی در ادامه افزود: در راستای توسعه نوآوری مالی و همگام شدن با بازارهای مالی دنیا نیز تصمیم به راه‌اندازی بازارگردانی خودکار گرفتیم. اقدامات در این زمینه از اواخر سال گذشته با همکاری شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آمیکو و برگزاری جلسات متعدد آغاز شد. در نهایت از مهرماه سال جاری، اجرای این موضوع با اوراق مشارکت گل‌گهر وارد فاز عملیاتی شد. حدادی در ادامه به مزیت بازارگردانی خودکار اشاره کرد و گفت: کاهش خطای انسانی، افزایش نقدشوندگی، چرخش رویکرد به سمت استفاده بیشتر از تحلیل در خرید و فروش اوراق و سهام و همچنین ایجاد استراتژی خاص با اعمال طراحی منحصر به فرد برای هر مدیر از جمله مزایای استفاده از بازارگردانی خودکار است. به این ترتیب با اعمال این موضوع می‌توان از نیروی انسانی در راستای افزایش خلاقیت و نه در بهبود بازارگردانی کمک گرفت.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
رشد آرام شاخص سهام در روز توقف - 1395/12/01 20:27:50
p style="text-align: justify;"گروه بورس- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد توقف پر‌شمار نمادها بود. با توجه به پایان زمان قانونی ارائه پیش‌بینی سود سال آینده شرکت‌ها، عصر روز شنبه شمار قابل ملاحظه‌ای از نمادها اقدام به انتشار گزارش‌های خود کردند که این امر موجب توقف نزدیک به 33 نماد طی روز گذشته در بازار سهام شد. نمادهای شرکت‌های سیمان آرتا اردبیل، سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری، ‌همکاران سیستم، واسپاری ملت، بانک تجارت، ‌بانک کارآفرین، گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو،‌ تراکتورسازی ایران، توسعه معدنی و صنعتی صبا‌نور، ملی صنایع مس ایران،‌ سیمان تهران، قند اصفهان‌، پالایش نفت شیراز، آهن و فولاد ارفع و بانک حکمت،‌ مهم‌ترین‌ نمادهایی بودند که دیروز با اعلام تغییر سود بیش از 20درصد متوقف شدند. در این شرایط شاخص با رشد 59 واحدی به 77هزار و 658واحد رسید. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaaj/d3591da7-8e8d-4332-94ab-865e2674302710-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
فاینکس 2017، ویترین بازار سرمایه - 1395/12/01 20:25:11
p style="text-align: justify;"سنا: سید‌احمد عراقچی، معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار، در تشریح جزئیات برگزاری دهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه گفت: در حال حاضر نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه پس از 9دوره، به یک برند بین‌المللی نمایشگاهی تبدیل شده و در دنیا با نام ایران‌فاینکس (IRAN FINEX) شناخته می‌شود.معاون اجرایی سازمان بورس با بیان اینکه دهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه در مساحتی بالغ بر 34000 متر مربع برگزار خواهد شد، گفت: در نمایشگاه پیش‌رو، سه صنعت مهم حوزه مالی و اقتصادی کشور حضور دارند و ایران فاینکس در واقع بزرگ‌ترین نمایشگاه حوزه مالی کشور محسوب می‌شود.این مدیر بورسی بیان کرد: تاکنون بیش از 160 شرکت برای حضور در این نمایشگاه ثبت‌نام کرده‌اند و تا به امروز بیش از 10هزار مترمربع فضای نمایشگاهی جانمایی شده است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
لزوم حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، در دستور کار - 1395/12/01 20:24:31
p style="text-align: justify;"سنا: شاپور محمدی و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در سازمان بورس و اوراق بهادار دیدار و در خصوص چشم‌انداز شرکت‌های دانش‌بنیان گفت‌وگو کردند. در ابتدای این دیدار محمدی ضمن تاکیدبر نقش مهم شرکت‌های دانش‌بنیان عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین کارویژه‌های بازار سرمایه بحث تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی کشور با هدف افزایش توان تولید کالا و خدمات است و بدون شک شرکت‌های دانش‌بنیان نیز از این امر مستثنی نیستند. به گفته مدیر ارشد بازار سرمایه کشور، توسعه اقتصادی در همه دنیا از جمله ایران به تکنولوژی وابسته شده و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و تامین نیازهای مالی این بنگاه‌های اقتصادی، نه تنها سوددهی آنها را ضمانت می‌کند بلکه اقتصاد کشور از آن منتفع می‌شود. رئیس سازمان بورس با تاکید بر اینکه امروز بازار سرمایه کشور فرصت‌های بسیار خوبی برای تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم کرده است، افزود: دولت نیز می‌تواند با تخصیص بودجه در قالب ضمانت اتمام پروژه‌های علم محور، از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت کند. سخنگوی سازمان بورس تاکید کرد البته پذیرش ریسک طرح‌های دانش محور به معنای پرداخت حتمی مبلغ ضمانت شده نیست و بسیاری از این پروژه‌ها به بازدهی لازم خواهند رسید و در واقع نیازی به پرداخت ریسک‌های تضمین شده نخواهد بود.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
بورس‌بازان در انتظار بازگشایی‌ها - 1395/12/01 20:24:03
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد – فاطمه اسماعیلی: روز گذشته نماگر بورس تهران برای دهمین روز متوالی به حرکت در مسیر صعودی ادامه داد و با رشد 60‌واحدی تا نیمه کانال 77 هزار واحدی پیشروی کرد. رشد حدود 1/ 0 درصدی شاخص کل بازار سهام در حالی رقم خورد که در ابتدای معاملات شاهد افزایش حدود 174 واحدی این نماگر بودیم اما در ادامه با تداوم فشار فروش در برخی نمادها بازار تا حدودی بازگشت. این در حالی است که انتشار اولین گزارش پیش‌بینی سودآوری شرکت‌ها برای سال 96 که عموما حکایت از انتظار بهبود عملکرد شرکت‌ها در سال مالی آتی از سوی مدیران آن‌ها دارد، فضای مثبتی را در کلیت بازار حاکم کرده است. در این میان طی دو روز گذشته شاهد توقف بیش از 50 نماد بورسی به دلیل تعدیل در پیش‌بینی درآمد هر سهم سال آتی بودیم. رخدادی که روز گذشته موجب کاهش قابل توجه حجم و ارزش معاملات شد. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد حجم و ارزش معاملات دیروز نسبت به روز شنبه، افت حدود 28 درصدی را تجربه کرد. با وجود این توقف 33 نماد بورسی در روز گذشته (عمدتا به دلیل اعلام پيش‌بيني درآمد هر سهم سال مالي 96) نتوانست مانع تحرک بورس‌بازان در میان دیگر سهم‌ها شود. تحرکی که با سه رویکرد امید به هم‌گروهی با پیش‌فرض‌های مثبت، هیجان‌زدگی بدون تحلیل برای عقب نمادن از قافله و فروش برای تامین نقدینگی و فرصت‌های خرید خوش آتیه‌تر رخ داد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
رشد یک درصدی بهمن ماه آیفکس - 1395/11/30 20:36:26
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد – فاطمه اسماعیلی: پرونده فرابورس ایران در دومین ماه از زمستان در شرایطی بسته شد که نماگر این بازار در آخرین روز کاری این ماه در سطح 8/ 852 واحدی قرار گرفت و با ثبت رشد حدود یک درصدی معاملات بهمن ماه را به پایان رساند. بر این اساس بازدهی این بازار از ابتدای سال تاکنون به 9/ 5 درصد رسید. فرابورس بهمن ماه میزبان تحولاتی همچون سومین عرضه اولیه به روش ثبت سفارش (بوک بیلدینگ)، پذیره‌نویسی 3 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی در 12 نماد معاملاتی، عرضه یکجای بیش از 10 درصد از سهام غیرمدیریتی شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه، افزوده شدن یک شرکت دیگر به گروه پیمانکاری صنعتی فرابورس ایران، گشایش نماد بهپاک در بازار دوم و انتقال نماد شرکت اعتباری ملل از بازار پایه به بازار دوم بود. علاوه بر این طی معاملات این ماه شاهد عرضه اولیه مرحله یازدهم اسناد خزانه اسلامی نیز بودیم. در مجموع تمامی این عوامل توانست فرابورس را در مدار مثبت قرار دهد که ماحصل آن همان‌طور که گفته شد ثبت بازدهی حدود یک درصدی در کارنامه بهمن ماه و ایستادن در سطح 8/ 852 واحدی بود.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه