افتتاح حساب برای سرمایه گذاران خارجی - 1395/12/27 21:08:33
p style="text-align: justify;"سنا: رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگویی گفت: تاکنون افتتاح حساب برای سرمایه‌گذاران خارجی، نقل و انتقال منابع پولی انجام شده و بحث حساب متولیان کاستودین نیز دنبال می‌شود. شاپور محمدی همچنین افتتاح حساب برای سرمایه گذاران خارجی را از جمله اقداماتی دانست که در آستانه دهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه انجام شده است.; وی در پاسخ به این سوال که چه دستاوردهایی را می‌توان در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه از حوزه بین‌الملل انتظار داشت، اظهار کرد: قطعا سرمایه گذاران بین‌المللی می‌توانند با شرکت در این نمایشگاه و همایش، اطلاعات خوبی را به دست بیاورند و امیدواریم با شرکت سرمایه‌گذاران خارجی در این نمایشگاه، این موضوع رخ دهد. دهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه (فاینکس 2017) در تاریخ 26 تا 29 فروردین سال آینده برگزار خواهد شد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
رشد 6/ 0 درصدی بازار سهام در هفته پایانی - 1395/12/27 21:08:06
p style="text-align: justify;"گروه بورس- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران امروز آخرین روز سال 95 را در حالی به پایان می‌برد که سالی سخت را پشت سرگذاشته است. در بازار سهام معامله‌گران در سال 95 همانند دو سال پیش از آن با مشکلات سنتی بازار مواجه بودند کمبود نقدینگی، مشکلات بنیادی شرکت‌ها و رقابت نابرابر بازار سرمایه با بازارهای‌های دیگر موجب شد تا در نهایت بازار کارنامه‌ای بهتر از 4 درصد زیان برای معامله‌گران به جای نگذارد. تغییر رئیس سازمان در میانه سال نیز نتوانست سرنوشت بازار در سال 95 را تغییر دهد و بازار در شرایطی پیچیده ناشی از وضعیت نامناسب گروه بانکی، بلاتکلیفی در عرضه‌های اولیه و بازار بدهی و انتشار دستورالعمل‌های نه‌چندان اجرایی به پایان سال رسیده است. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaak/f4b0fe55-f4cb-4b6f-b2af-66902d8c4dba10-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
عبور بورس از سودهای ظاهری - 1395/12/27 20:18:44
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد-زهرا رحیمی: امروز آخرین روز معاملات بورس تهران در سال 95 در حالی به پایان می‌رسد که بازار سهام در این سال اتفاقات مثبت و منفی زیادی را پشت سر گذاشت. هر چند تحت تاثیر عملی شدن برجام در دی ماه سال 94، بسیاری در انتظار یک چهره متفاوت از بورس اوراق بهادار تهران در سال 95 بودند اما در نهایت این بازار نتوانست مطابق با انتظارات ظاهر شود. نماگر این بازار که در ابتدای سال 95 در سطح 80 هزار و 219 واحدی قرار داشت، در پایان معاملات روز چهارشنبه هفته گذشته (25 اسفند ماه) در ارتفاع 76 هزار و 738 واحدی به کار خود پایان داد و با ثبت زیان 3/ 4 درصدی در انتهای جدول بازدهی بازارهای سرمایه‌گذاری کشور قرار گرفت. با این حال، بررسی‌ها از سال 90 نشان می‌دهد بر خلاف سال‌های پیش از آغاز به کار دولت یازدهم که رقم‌های بالای سودآوری در بورس در تورم بالا ناپدید می‌شد، طی چهار سال اخیر متوسط بازدهی بازار سهام از نرخ عمومی تورم 5 درصد بالاتر بوده است. بورس تهران در سال جاری تحت تاثیر عوامل مختلف اقتصادی، سیاسی و بین‌المللی در بیشتر روزها در یک روند رکودی به سر می‌برد و هرچند در مقاطعی رونق‌هایی را نیز کسب کرد اما در نهایت محکوم به تحمل افت عمومی قیمت‌ها شد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
پایان سال دشوار سهامداران - 1395/12/26 03:13:48
pگروه بورس- شروین شهریاری: بازار سهام در آخرین هفته معاملاتی در سال 95 شرایطی بهتر داشت و با نوسان محدود شاخص در کانال 76 هزار واحدی و رشد 6/ 0 درصدی به کار خود پایان داد. وضعیت بازار بورس به ویژه در دو روز اخیر، همزمان با عبور از زمان تسویه نقدی معاملات قبل از سال نو بهبود یافت و فضایی بهتر را در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه بر بازار حکمفرما کرد. این عملکرد هفتگی البته مانع از ثبت کارنامه ضعیف بورس در سال 95 با افت بیش از 4 درصدی شاخص نشد. این نتیجه در حالی رقم خورد که به لحاظ متغیرهای کلان اقتصادی نظیر رشد و تورم، اقتصاد ایران شرایط نسبتا مطلوبی را تجربه کرده است. از آنجا که بازارهای سهام ماهیتا آینده‌نگر هستند این بی‌تفاوتی نسبت به رشد بیش از 7 درصدی اقتصاد کشور و تثبیت تورم تک رقمی را باید در عدم اطمینان نسبت به تداوم این وضعیت در سال آینده جست‌وجو کرد؛ ضمن آنکه بالا بودن نرخ سود بانکی کماکان به‌عنوان مهم‌ترین‌ عامل مهار‌کننده انتظارات، شرایط دشواری را بر کلیه بازارهای سرمایه‌گذاری از جمله بورس تهران حاکم کرده است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
چرخش بورس در آستانه سال جدید - 1395/12/25 00:30:53
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد- سلیمان کرمی: شاخص کل بورس تهران روز گذشته با رشد 307 واحدی بیشترین رشد خود را در اسفندماه به ثبت رساند. با پایان فشار فروش فصلی اسفند در معاملات دوشنبه افزایش تقاضای سهام، رشد 4/ 0 درصدی شاخص را به دنبال داشت. در این میان نمادهایی از گروه‌های مختلف مانند پالایشی‌ها، کانه‌های فلزی، تامین آب و برق به حمایت از شاخص کل برآمدند. پیش از این «دنیای اقتصاد» به احتمال چرخش مسیر شاخص با رسیدن به روزهای پایانی اسفند اشاره کرده بود. با پایان مهلت نقد کردن سهام در معاملات روز دوشنبه به نظر می‌رسد بازار جان تازه‌ای گرفته است (تسویه معاملات از قانون T+ 3 پیروی می‌کند که مهلت واریز وجه به حساب فروشنده سهام سه روز معاملاتی پس از انجام معامله است). در این میان نزول هفته‌های اخیر بورس نیز در جذاب شدن سرمایه‌گذاری اثرگذار بوده است. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaak/59f87188-06f7-4378-bea3-b750e609974809-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
آخرین جزئیات آزادسازی سهام عدالت - 1395/12/25 00:30:53
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد- مهرنوش سلوکی: رونمایی از ساماندهی طرح سهام عدالت و موضوع پرداخت سود این سهام پرماجرا، طی روزهای گذشته خبرها و حاشیه‌های زیادی را به‌همراه داشته است. باوجود اینکه دوره 10 ساله برای دستیابی به سود سهام عدالت به پایان رسیده ‌است؛ اما چگونگی مکانیسم تقسیم سود و نحوه محاسبه آن میان 49 میلیون نفر از مشمولان سوالات زیادی را به همراه داشته است. در همین زمینه آخرین نشست خبری رئیس سازمان خصوصی‌سازی با محوریت سهام عدالت روز گذشته برگزار شد. از این رو میرعلی اشرف پوری‌حسینی در این نشست از دریافت شماره حساب مشمولان از 20 فروردین سال آینده خبرداد. وی همچنین میانگین سود دریافتی از سهام عدالت را 90 هزار تومان اعلام کرد که این مبلغ برای دهک‌های اول و دوم که شامل مددجویان کمیته امداد و مستمری بگیران سازمان بهزیستی است، بین 150 تا 200 هزار تومان خواهد بود. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaak/2f1f89a6-761e-4b65-8269-6f2e219693dc10-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
اعتبار‌سنجی مجریان طرح‌های سرمایه‌گذاری ضروری است - 1395/12/25 00:30:53
p style="text-align: justify;"گروه بنگاه‌ها: فرصت‌های سرمایه‌گذاری جدید برای تضمین سودآوری طرح‌ها معرفی و اهلیت مجریان طرح‌ها بررسی می‌شود. به گزارش روابط عمومی کانون مشاوران اعتباری و سرمایه‌گذاری، تصویب رسته‌های جدید فعالیت و رتبه‌بندی مشاوران در این فعالیت‌ها از سوی تنها مرجع معتبر انتظامی مشاوران در حوزه اعتباری و سرمایه‌گذاری، افزون بر کاهش ریسک سرمایه‌گذاری، ضریب موفقیت طرح‌ها را افزایش خواهد داد. بر اساس این گزارش، در پی تصویب تعاریف و شرح خدمات رسته‌های جدید این نهاد از سوی شورای عالی کانون فرآیند رتبه‌بندی در رسته‌های جدید با عناوین مطالعه و معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری، مشاوره تامین مالی طرح‌ها، ارزیابی طرح‌ها (ارزیابی طرح‌های دانش بنیان و...)، عارضه‌یابی، مشاوره اعتبار‌سنجی (بررسی صلاحیت و اهلیت) مجریان طرح‌ها و مشاوره خدمات بانکی و اعتباری آغاز شد. گزارش کانون مشاوران اعتباری و سرمایه‌گذاری بانکی نشان می‌دهد با آغاز رتبه‌بندی مشاوران عضو این نهاد و فعالیت رسمی و نظارت شده مشاوران عضو کانون در رسته‌های یادشده، ضمن انتظام امور مربوط به این فعالیت‌ها، چشم‌انداز تازه‌ای برای مشاوران سرمایه‌گذاری که در سال‌های اخیر به دلیل رکود نسبی فعالیت‌ها با دشواری‌هایی روبه‌رو بوده‌اند، ترسیم می‌شود.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
تخلیه فشار فروش در بورس - 1395/12/24 00:05:32
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد- مهرنوش سلوکی: معاملات بازار سهام روز گذشته با رشد ناچیز 3واحدی به کار خود پایان داد و کماکان پایین‌تر از میانه‌ کانال 76هزار واحد قرار دارد. با وجود این شواهد حاکی از آن است که آخرین تلاش‌ها برای فروش و تامین نقدینگی پیش از آغاز شروع تعطیلات سال نو، روز گذشته به پایان رسید. با توجه به اینکه مهلت نقد کردن سهام (سه روز پس از انجام معاملات سهام) پیش از شروع تعطیلات در شرایط کنونی به پایان رسیده است، فشار فروش سهام برای تامین نقدینگی از سهام در شرایط کنونی به پایان رسیده است. این نگرانی از روزهای پایانی بهمن در بازار وجود داشت. در نتیجه با وجود تعدیلات مثبت شرکت‌ها و همچنین امید به بهبود سودآوری نسبت به اولین پیش‌بینی محافظه‌کارانه، فشار فروش هراس را میان خریداران بالقوه ایجاد کرده بود. طی هفته‌های اخیر که با فشار فروش قیمت سهام مسیر نزولی را در پیش گرفتند، بازارهای جهانی همچنان در قیمت‌های بالاتری نسبت به مفروضات اولین پیش‌بینی شرکت‌ها در حال حرکت بودند. گرچه شاخص بازارهای کالایی از اوج خود فاصله گرفته است اما ثبات نسبی در سطوح کنونی عامل مثبتی برای سودآوری سال آینده گروه‌های بورسی محسوب می‌شود.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
IFRS ، «ماکرو» آنالایز یا «میکرو» آنالایز - 1395/12/24 00:05:32
pناصر محامی pحسابدار رسمی p style="text-align: justify;"آی اف آر اس (IFRS) و گزارشگری بر مبنای الزامات استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی، کریدوری است که بازارهای مالی ما را به بازارهای جهانی متصل می‌کند و از آن طریق به بازارهای مالی جهانی دسترسی پیدا می‌کنیم. پس اجرای ‌ای‌اف‌آر‌اس و استقرار آن دارای اهمیت بنیادی برای بازارهای مالی و برای اقتصاد ملی است. بنابراین من هم با بقیه در این مقوله که باید IFRS را بپذیریم و آن را اجرا کنیم، متفق القول هستم. اما در نقشه راه و طی مسیری که به استقرار IFRS منتهی می‌شود به‌طور قطع اختلاف نظر وجود دارد؛ هر چند که در ظاهر به شکل روشن و آشکار چنین صف‌بندی‌ای دیده نمی‌شود. علت آن هم این است که هژمونی و ابتکار عمل از روز اول نزد دوستانی بوده است که نگاهی مهندسی و فنی به IFRS و به‌طور کلی استانداردهای حسابداری دارند و عملا نه فقط در اکثر نشست‌ها و همایش‌ها و شبکه‌های اجتماعی، بلکه در مقام مسوولیت هدایت و استقرار آن هم این دوستان ابتکار عمل و سهم اصلی را در اختیار دارند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
تداوم روند ضعیف بازار سهام - 1395/12/23 00:13:31
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد - همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد تداوم جو ضعیفی بود. در بازار دیروز همانند روز شنبه معامله‌گران در حالی فعالیت خود را شروع کردند که جو منفی ناشی از کمبود نقدینگی و نزدیکی پایان سال بر بازار حاکم بود، اما این جو منفی توام با بازگشایی نامناسب ماشین‌سازی اراک نتوانست مانع از ثبت رشد 13واحدی شاخص کل شود. معامله‌گران دیروز تحت تاثیر رشد نمادهای ملی مس،مخابرات و کشتیرانی شاهد رشد شاخص بودند؛ این در حالی بود که نمادمعاملاتی شرکت‌های ماشین‌سازی اراک، سرمایه‌گذاری غدیر و مپنا مانع رشد بیشتر این متغیر شدند.در بازار دیروز در تحولات کلان رئیس کل بانک مرکزی گفت: بانک‌ها باید به نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار پایبند باشند و براین اساس امکان تحقق سود علی‌الحساب پرداختی به مشتری فراهم شود. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaak/824a9612-b03c-41bd-a9ba-296e91654fac09-02.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
تسویه «اخزا»‌ها در اولویت - 1395/12/23 00:13:31
p style="text-align: justify;"سنا: معاون نظارت مالی و خزانه‌دار کل کشور با تاکید بر تسویه اسناد خزانه اسلامی گفت: اولویت اول خزانه‌داری کل کشور، تسویه بدهی‌های ناشی از انتشار اوراق بدهی است. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه سید‌رحمت‌الله اکرمی با اعلام این خبر اظهار کرد: تسویه و بازپرداخت اصل و فرع اوراق بدهی منتشرشده توسط دولت از اهمیت بسزایی برخوردار و حساسیت دولت در پرداخت مبالغ مزبور بیش از سایر پرداخت‌ها است. وی تصریح کرد: کلیه تمهیدات لازم برای تسویه اسناد خزانه اسلامی منتشرشده از محل بند (ط) تبصره 6 قانون بودجه سال 1394 کل کشور با نماد معاملاتی «اخزا6»که تاریخ سررسید آن 25 اسفند 95 است، اتخاذ شده است و این اسناد مانند گذشته در موعد مقرر و بدون تاخیر، تسویه و وجه آن به حساب آخرین دارندگان پرداخت خواهد شد. اکرمی خاطرنشان کرد: تا پیش از این نیز کلیه اسناد خزانه اسلامی منتشر‌شده «اخزا1» تا «اخزا5» در سررسید مقرر تسویه شده‌اند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
مصادیق دستکاری بازار تدوین شد - 1395/12/23 00:13:31
p style="text-align: justify;"سنا:مسوول گروه مشاوران حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار از تهیه پیش نویس اولیه مصادیق دستکاری بازار خبر داد. غلامعلی میرزایی گفت: با توجه به اینکه اقدام به دستکاری بازار علاوه بر ایجاد بی‌اعتمادی به بازار و خدشه به شفافیت و کارآیی آن باعث ورود ضرر و زیان به سرمایه‌گذاران نیز می‌شود، شناسایی انواع مصادیق آن در دستور کار گروه مشاوران حقوقی سازمان قرار گرفت. وی ادامه داد: در این راستا با تهیه پیش‌نویس اولیه مصادیق، در جلسات متعددی با حضور نمایندگان واحدهای نظارت بر بازار سازمان، بورس‌ها و فرابورس، متن اولیه در قالب 24 مصداق در دو حوزه دستکاری مبتنی بر معاملات و مبتنی بر اطلاعات شناسایی و تنظیم شد. به گفته میرزایی، این متن در اجرای ماده 19 آیین نامه اجرایی قانون بازار اوراق‌بهادار، پس از تصویب هیات ‌مدیره سازمان برای تصویب به شورای عالی بورس و اوراق‌بهادار ارسال خواهد شد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه