افزایش شفافیت با بهره‌گیری از سامانه دارا - 1396/02/06 19:24:26
p style="text-align: justify;"سمات: به گفته مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، سامانه دارا سهامداران را از سردرگمی در زمینه اطلاع از وضعیت سبدسهام خود، وضعیت افزایش سرمایه و پرداخت سود نجات می‌دهد. محمدرضا محسنی در این زمینه بیان کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار برای بهبود شفاف‌سازی اطلاعاتی بازار سرمایه در نیمه نخست سال 1394 مراحل ابتدایی شروع به کار سامانه دارا را در دستور کار خود قرار داد و پس از یک‌سال درگاه الکترونیکی سهامداران موسوم به سامانه «دارا» در تیر سال 1395 راه‌اندازی شد. وی درخصوص اهداف این سامانه گفت: سامانه دارا با اعلام خودکار تغییرات پرتفوی به سهامداران، ضمن صرفه‌جویی در وقت و هزینه آنها، موجب افزایش شفافیت در پرتفوی سهامداران از طریق اطلاع‌رسانی روزانه تغییرات دارایی روی تلفن‌های همراه می‌شود. مهم‌ترین‌ هدف سامانه دارا، متنوع‌سازی سرویس دهی به سهامداران است، به‌طوری که روی دستگاه‌های هوشمند از جمله موبایل و تبلت، می‌توان برنامه دارا را نصب و راه‌اندازی کرد تا سهامداران بتوانند از طریق این دستگاه‌ها با سپرده‌گذاری در ارتباط باشند و خدمات و گزارش‌های مورد‌نیازشان را دریافت کنند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
پنجمین هفته سرسبز بازار سهام در بهار - 1396/02/06 19:23:53
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد- شروین شهریاری: بازار سهام در هفته جاری رشد سریالی خود را ادامه داد تا برای پنجمین هفته متوالی در سال 96 چهره‌ای سرسبز داشته باشد. به این ترتیب با افزایش 2/ 1 درصدی، نه تنها شاخص کل وارد باند 79 هزار واحدی شد بلکه بازدهی بورس تهران در سال جدید هم به مرز سه درصد رسید. بنابراین، تا به اینجای کار می‌توان بازار سهام را پیشتاز کل بازارهای سرمایه‌گذاری در کشور دانست هر چند با عنایت به ماهیت پرنوسان بورس و مدت زمان باقیمانده هنوز برای نتیجه‌گیری درخصوص تعمیم این روند به کل سال زود است. در همین حال، در عرصه سیاسی با روشن شدن ترکیب نهایی کاندیداهای ریاست جمهوری، دوره تبلیغات نامزدها به‌طور رسمی آغاز شده و در همین راستا، مناظره فردا درخصوص مسائل اقتصادی برای اهالی بازار سرمایه مهم تلقی می‌شود. با عنایت به تاثیر قابل توجه سیاست‌های دولت بر بازار سهام، احتمال می‌رود روند معاملات در بورس تهران در سه هفته باقیمانده تا انتخابات تا حدی حالت صبر و انتظار به خود بگیرد و سرمایه‌گذاران منتظر روشن شدن تکلیف دوازدهمین مستاجر پاستور در پایان اردیبهشت ماه بمانند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
سهامداران در فاز دیده‌بانی - 1396/02/06 00:16:59
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد، هاشم آردم: شاخص بورس تهران طی معاملات روز دوشنبه با رشد اندک 35واحدی به عدد 79 هزار و 426 واحد رسید. این در حالی است که شاخص کل‌ هم‌وزن که نوسان شرکت‌های کوچک‌تر را بهتر نشان می‌دهد با رشد 44/ 0 درصدی به عدد 17 هزار و 445 واحد رسید تا از ابتدای سال، رشد خیره‌کننده 11 درصدی را ثبت کرده باشد. در حال حاضر با تثبیت شاخص کل در کانال 79 هزار واحدی، نه تنها ارزش معاملات خرد بورس کاهش یافته است، بلکه هیجان خریداران حقیقی نیز کاهش قابل توجهی را نشان می‌دهد. با این وجود، تقاضا برای نمادهای کوچک‌تر همچنان وجود دارد و به رغم کاهش هیجان بورس، فعالان بازار همچنان در فضایی پرریسک در این نمادها معامله می‌کنند. نگاهی به معاملات بورس در روز دوشنبه نشان می‌دهد فعالان بازار نسبت به هفته گذشته محتاط‌تر شده‌اند و رفته رفته وارد فاز صبر می‌شوند. دلیل این موضوع را می‌توان در نگاه تکنیکال اغلب بورس‌بازان به بورس جست‌وجو کرد. رسیدن به محدوده‌های مقاومتی، بازگشایی قریب‌الوقوع نماد بانک صادرات و تشدید رفتارهای حمایتی حقوقی‌ها سه سیگنال مهمی هستند که بازار را محتاط‌تر کرده است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
معرفی اجمالی تغییرات استانداردهای بین‌المللی حسابرسی داخلی بازنگری شده - 1396/02/06 00:16:59
pوحید منتی/ حسابدار رسمی p style="text-align: justify;"در راستای تقویت بیش‌ازپیش نظام راهبری شرکتی، حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران و توسعه بازار شفاف و منصفانه اوراق بهادار، دستورالعمل کنترل‌های داخلی در تاریخ 16/ 02/ 1391 به تصویب هیات‌مدیره سازمان بورس رسید. مطابق مفاد ماده 10 دستورالعمل مزبور، استقرار واحد حسابرسی داخلی برای شرکت‌های بورسی و فرابورسی الزامی شد. ماده 10منشور نمونه واحد حسابرسی داخلی مصوب هیات مزبور مورخ 23/ 11/ 1391 بیان می‌کند: «حسابرسان داخلی در انجام حسابرسی باید استانداردهای داخلی لازم‌الاجرا و آیین رفتار حرفه‌ای حسابرسان داخلی و در نبود استانداردهای موردنیاز، استانداردهای بین‌المللی حسابرسی داخلی را رعایت کنند». در این راستا انجمن حسابرسان داخلی ایران در چهارم تیرماه 1391 تاسیس شد. انجمن حسابرسان داخلی ایران، استانداردهای بین‌المللی حسابرسی داخلی تدوین و منتشرشده از سوی انجمن حسابرسان داخلی (IIA) را به‌عنوان مرجع پایه برگزید و پس از برگرداندن آن به زبان پارسی، در اسفندماه 1393 آن را منتشر و از اول فروردین‌ماه 1394 اجرای آن را برای اعضای خود، الزامی کرد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
رشدهای محتاط بورس تهران - 1396/02/06 00:16:59
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران روز دوشنبه پیش از تعطیلی عید مبعث شرایط متعادلی را تجربه کرد که در آن شاخص کل با رشد 35واحدی به رقم 79هزار و 426واحد رسید. در بازار این روز معامله‌گران همچنان شاهد اصلاح قیمتی در بازار پایه بودند. این موضوع یکی از دلایل احتیاط معامله‌گران در جریان معاملات این روز بود. به دنبال مصوبه لزوم امضای بیانیه قبول ریسک، معامله‌گران شاهد افزایش عرضه‌ها در نمادهای بازار پایه بودند. این موضوع منجر به افت‌های سنگین در این گروه شده است. رشد قیمت در بازار پایه و نمادهای این بخش از جمله رفتارهای عجیب بازار در خلال دو ماه اخیر بوده که انتقادات زیادی به همراه آورده است. در این شرایط شاخص کل با رشد نماد معاملاتی شرکت‌های تاپیکو، فولاد مبارکه و مخابرات توانست رشد 04/ 0درصدی را ثبت کند. نماد معاملاتی پالایشگاه‌های اصفهان و تهران به همراه ایران خودرو نیز بیشترین تاثیر منفی را در محاسبه شاخص کل داشتند.در بازار پایه شفاف‌سازی در مورد عملکرد شرکت‌ها ادامه داشت. آزمایش در شفاف‌سازی از عدم تغییر در شرایط مالی این شرکت خبر داد. گاز لوله نیز در شفاف‌سازی از عدم تغییر خاصی در سود هر سهم شرکت خبر داد. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaal/a9ded011-563e-45c1-a9cf-2fde37b63d5f10-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
دو اقدام ضدهیجانی بورس - 1396/02/03 20:41:15
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد- مهرنوش سلوکی: بازار سهام روز گذشته با رشد آرامی همراه شد و در سطح 79هزار واحدی باقی ماند. بررسی روند بورس طی روز گذشته حاکی از تعدیل هیجانات معامله‌‌گران نسبت به روزهای قبل بوده است. به‌زعم برخی کارشناسان، روند صعودی شاخص طی مدت اخیر عمدتا به دور از دلایل بنیادی بوده است و رشد قیمت‌هاتحت تاثیر هیجانات ناشی از نزدیکی به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری صورت گرفته است. شناسایی سود در بین معامله‌گران پس از رشدهای قیمتی اخیر موجب افزایش فروش سهم‌ها شده و تاحدودی از سرعت رشد هیجانی شاخص کاسته است. همچنین اقدام دیگری که هیجان بازار را تا حدی تعدیل کرده است، ابلاغیه دیروزشرکت فرابورس برای الزام پذیرش ریسک مشتریان (اعم از برخط و غیر از آن ) بوده است؛ موضوعی که به نظر می‌رسد مطابق معاملات روز گذشته، اقبال سهامداران را این نمادها کاهش دهد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
نمودارهای سایت TSETMC منتقل شد - 1396/02/03 20:35:42
p style="text-align: justify;"سنا: مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار، از انتقال نمودارهای سایت TSETMC به خارج از آن با هدف رونق و توسعه کسب و کارهای مرتبط با پردازش اطلاعات مالی در پی این اقدام خبر داد. روح الله دهقان گفت: از امروز در سایت TSETMC نمودارهایی که داده‌های تحلیل تکنیکال را در اختیار می‌گذاشت، در صفحه نماد نمی‌آیند. دلیل این امر هم سیاست‌های کلی سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر ارائه اطلاعات حرفه‌ای از سوی مسوولان مربوطه و ایجاد بازارهای جدید برای ارائه خدمات حرفه‌ای‌تر به بازار است. وی با تاکید بر اینکه هیچ‌گونه دیتایی از سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران حذف نشده است، گفت: درج نمودارها جزو وظایف نهاد ناظر نبوده است و این سرویس‌ها با هدف رشد و گسترش آن و تقویت بخش خصوصی در اختیار ذی‌نفعان مربوط قرار گرفته است. مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: همان گونه که در نمایشگاه فاینکس 2017 هم اعلام شد، نظر سازمان بر این است که بازار را برای این مدل از کسب و کارها نیز آماده کند تا شرکت‌های خصوصی بتوانند در این زمینه رشد کنند و دیتاهای حرفه‌ای‌تری را در اختیار مردم قرار دهند. دهقان اطمینان داد که تمام شرکت‌های کارگزاری، پردازش اطلاعات مالی، مشاوره‌های سرمایه‌گذاری و حتی تعدادی از استارت‌آپ‌ها که همگی مجوز سازمان بورس را دارند، این دیتا را به رایگان در اختیار می‌گذارند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
کارگزاران پردرآمد و کم درآمد در بورس کدامند؟ - 1396/02/03 20:27:41
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد - هدیه لطفی: کارگزاری‌ها که از مهم‌ترین بنگاه‌های معاملاتی در بازار سرمایه کشور مطرح هستند، که در سال‌های اخیر با شرایط کلی بازار، فراز و نشیب‌های بسیاری را پشت سر گذاشته‌اند، با تصویب دستورالعمل‌ رتبه‌بندی کارگزاران بورس اوراق بهادار در زمستان سال 1389، ارزیابی و رتبه‌بندی این نهادهای مالی در مسیری مشخص قرار گرفت. در واقع اجرای این دستورالعمل در آن مقطع زمانی، به نقطه عطفی در رشد بازار سرمایه تبدیل شد، چراکه کارگزاران برای توسعه فعالیت‌های خود از معیارهای مندرج در این دو دستورالعمل به‌عنوان نقشه راهی استفاده کرده و گسترش فعالیت‌ها و رشد این شرکت‌ها، در چارچوبی مشخص صورت پذیرفت. حال پس از گذشت 6سال از تصویب دستورالعمل مزبور، همگام با توسعه و رشد روزافزون بازار سرمایه، کارگزاران نیز به تقویت و گسترش فعالیت خود پرداخته‌اند که در این راستا می‌توان به افزایش توان تحلیلی، گزارش‌دهی و ارائه خدمات متنوع از سوی شرکت‌های مزبور اشاره کرد. به این ترتیب در سال‌های اخیر و پس از آغاز دوران رونق بورس، شرکت‌های کارگزاری چه از لحاظ کمی و چه از لحاظ کیفی با تحولات گسترده‌ای همراه بوده‌اند. به‌طوری‌که در حال حاضر 106 شرکت کارگزاری در حوزه‌های مختلف از جمله اوراق و کالا به فعالیت مشغول هستند. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaal/c5702044-61cc-49dd-a28f-1324c9f3f37410-02.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
هواشناسی ریسک در بورس - 1396/02/03 20:26:59
pدنیای اقتصاد: در حالی بیش از یک ماه از سال 96 را پشت‌سر می‌گذاریم که شاخص کل بورس تهران فقط یک روز با افت مواجه شده است. به این ترتیب، بازدهی بازار سهام از ابتدای سال به مرز 3 درصد نزدیک شده است. بسیاری از کارشناسان هنوز عامل حمایتی بنیادی را برای صعود پرشتاب قیمت‌ها در بورس شناسایی نکرده‌اند و درنتیجه هیجان را چاشنی مهمی برای رشدهای اخیر بازار سهام ارزیابی می‌کنند. توجه به این مساله باعث شد روز گذشته برخی سهامداران با شناسایی سود اقدام به فروش کردند که تا حدودی نشان داد توجه به جنبه هیجانی رشدهای اخیر میان اهالی بازار نیز بیشتر شده است. از سوی دیگر، طی اطلاعیه‌ای معاملات برخط نمادهای بازار پایه نیازمند اقرارنامه پذیرش ریسک از سوی سهامداران شد که بر کاهش هیجانات اخیر بازار سهام اثرگذار بود. در این شرایط، وضعیت 325 شرکت بورسی از منظر نسبت قیمت به درآمد مورد بررسی قرار گرفته که به‌نوعی شاخص ریسک سهام موجود محسوب می‌شود. گرچه متوسط این نسبت در کل بازار حدود 7 مرتبه است، اما 221 شرکت وجود دارند که P/ E بالای 7 مرتبه دارند. تعدد شرکت‌ها با نسبت قیمت به درآمد بالاتر از متوسط کل بازار تاکید می‌کند عمده هیجانات معاملاتی میان شرکت‌های کوچک‌تر بازار سهام در جریان است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه