تهدید و فرصت‌های یک ماده قانونی - 1396/02/06 18:58:48
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد: قانون رفع موانع تولید و ماده 37 این قانون در ابتدا به منظور چگونگی تشخیص عرضه محصولات در داخل کشور و پس از آن مجوز صادرات به کالاها تصویب شد، این ماده اشاره مستقیمی به مفاهیمی همچون «مازاد عرضه»، «ایجاد خدمات در زنجیره‌های ارزش»، «کاهش نیافتن سهم هدف‌گذاری شده کشور از بازار جهانی مواد خام و کالاهای با ارزش افزوده پایین»، «وضع عوارض صادراتی با ملاحظاتی خاص» و مسائل مختلفی از این دست اشاره دارد که در این رابطه نقدها و نظرهای مختلفی به این قانون وارد می‌شود. اما اصالت و کاربرد این ماده در ارتباط با بورس کالا در بخش‌هایی است که به مواد اولیه مربوط است، در واقع ماده 37 اشاره به این دارد که «اگر کالاها و مواد اولیه به مدت سه نوبت در بورس عرضه شود و به میزان کافی خریدار نداشته باشد، به معنای مازاد تولید در داخل کشور است و می‌تواند نقش کالای صادراتی را داشته باشد.»این در حالی است که در حوزه معدن عرضه سه دوره از یک محصول معدنی و سپس صادرات آن محصول می‌تواند به نکول شدن تعهدات صادر‌کننده منجر شود و در نهایت بازارهای صادراتی را تحت‌الشعاع قرار دهد، همین وضعیت در بازار محصولات پتروشیمی مشاهده می‌شود، به همین دلیل تالار صادراتی بورس کالای ایران تقریبا یکی از کم‌رونق‌ترین بازارها محسوب می‌شود. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaal/839c30f4-b10b-4995-bd0c-a1e2aa895f7212-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
باطله کارخانه جدید بسیار اندک است - 1396/02/06 00:19:00
p style="text-align: justify;"گروه بنگاه‌ها: کارخانه زغال‌شویی جدید، جایگزین کارخانه زغال‌شویی قبلی شده و به دلیل برخورداری از دو ویژگی مهم «تولید باطله بسیار کم» و «راندمان بالا»، دوستدار محیط‌زیست شناخته شده است.باقر جهانگیری کوهبنانی، مدیرعامل زغال‌سنگ البرز مرکزی با بیان این مطلب گفت: کاهش 17 درصدی پسماند حاصل از کارخانه زغالشویی نسبت به سایر کارخانه‌های زغالشویی مشابه، پساب‌های کنترل شده و بهینه‌سازی مصرف انرژی ازجمله شرایط ویژه و خاصی است که این کارخانه را از سایر کارخانه‌های زغالشویی مستثنا کرده است.وی افزود: ظرفیت کارخانه 500 هزار تن زغال‌سنگ خام است که از این میزان، 350 هزار تن کنسانتره زغال سنگ تولید خواهد شد.باقرجهانگیری تصریح کرد: سرمایه‌گذاری انجام شده برای احداث کارخانه زغالشویی البرز مرکزی 45 میلیارد ریال بوده و 70 درصد قطعات کارخانه ساخت داخل و تجهیزات اصلی از بهترین برندهای روز دنیا خریداری شده است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
درخواست از نعمت‌زاده برای ساماندهی صنعت فولاد - 1396/02/06 00:19:00
p style="text-align: justify;"بنیان‌گذار فولاد مبارکه طی نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت به برخی مسائل و چالش‌های صنعت فولاد و خصوصی‌سازی آن اشاره کرد و از وی خواست برای ساماندهی به اوضاع این صنعت، ورود کند.محمدحسن عرفانیان در نامه خود عنوان کرده است که در پیاده‌سازی اصل ۴۴، مراقبه فنی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی در سطح مطلوب صورت نگرفته است.وی در ادامه با بیان اینکه بخش خصوصی نباید این صنعت را صرفا به‌عنوان یک بنگاه اقتصادی و اختصاصی ببیند، از دولت و وزیر صنعت، معدن و تجارت خواسته است تا بعد از خصوصی‌سازی، خود را از مسوولیت مبرا نداند و برای بهبود وضعیت به وجود آمده مامور کند.به گفته وی وزارت معادن و فلزات با تغییرات زیادی و تغییر ساختار زیادی در سال‌های ۷۲ به تعادل رسید (اهداف با ساختار هماهنگ شد)، به عبارت دیگر ساختار اهداف را تعقیب می‌کرد و سینرژی وزارتخانه زیرساخت‌ها را تحت تاثیر قرار داد عرفانیان افزود: راه‌آهن بافق و بندرعباس، نیروگاه شهید رجایی، گل‌گهر، اسکله بندرعباس، چادرملو، سنگان، طرح طبس طرح‌های پنج‌گانه از جمله مواردی است که تحت تاثیر سینرژی نشات گرفته از فولاد مبارکه، اهواز و ذوب آهن شکل گرفته است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
توسعه تالار صادراتی بورس کالا در دستور کار - 1396/02/03 19:31:02
p style="text-align: justify;"کارشناس ارشد بازار سرمایه با تاکید بر ضرورت راه‌اندازی تالار صادراتی بورس کالا گفت: برای شفافیت بیشتر قیمت‌ها در بورس کالای ایران، قیمت تمامی محصولات در تالار صادراتی باید کشف شود.مهران کهورزاده گفت: بورس کالای ایران در سال ۹۵ یکی از شلوغ‌ترین دوران کاری خود را در برخی حوزه‌ها از جمله پتروشیمی پشت سر گذاشت؛ به‌طوری‌که با وجود برخی فشارها و محدودیت‌های وارد شده، عملکرد مناسبی از بورس کالا به ثبت رسید. کارشناس ارشد بازار سرمایه با اشاره به اینکه دولت باید برای پذیرش بیشتر و انجام معاملات محصولات، به کمک بورس کالای ایران بیاید تا شاهد رشد شفافیت اقتصادی و حکمفرمایی منطق و عدالت بر نحوه قیمت کالاها باشیم، خاطرنشان کرد: در سال گذشته شرایط اجتماعی و سیاسی و همچنین استرس‌ها و فشارهای زیادی بر بورس کالا حاکم بود؛ اما بورس کالای ایران توانست با افزایش تعاملات و نشست‌های هم‌اندیشی با فعالان صنایع، موانع زیادی را با موفقیت پشت سر بگذارد و برآیند این اقدامات مثبت نیز در رشد حجم و ارزش معاملات کالاهای مختلف در بورس کالا نمود پیدا کرد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
توسعه‌های هدفمند فولاد مبارکه در فروردین ماه - 1396/02/03 19:25:37
p style="text-align: justify;"گروه بنگاه‌ها: معاون بهره‌برداری فولاد مبارکه گفت: در نخستین ماه از فصل بهار فولاد مبارکه با بهره‌برداری موثر از توسعه‌ها و افزایش ظرفیت‌های هدفمند انجام شده در شرکت در نواحی آهن‌سازی و فولادسازی به رکوردهای جدیدی در تولید آهن اسفنجی و فولاد خام دست یافت. به گزارش روابط عمومی فولاد مبارکه، مختار بخشیان افزود: به یقین با این روند در فولاد مبارکه به یاری خداوند و همت کارکنان تا پایان سال جاری به هدف تولید ۶ میلیون و ۲۰۰ هزارتن فولاد خام و تولید ۷ میلیون و ۷۰۰ هزارتن آهن اسفنجی دست خواهیم یافت.همچنین در خبر دیگری مدیر مرکز تعمیرات نسوز فولاد مبارکه گفت: با تعامل با مرکز تعمیرات نسوز و واحدهای تولیدی و تعمیراتی ناحیه فولادسازی، همچنین با اصلاح روش‌ها و دستورالعمل‌های کاری، بازرسی‌های مداوم تجهیزات و بهبود کیفیت مواد نسوز، مصرف نسوز شرکت فولاد مبارکه در فروردین ماه ۹۶ به 25/ 6 کیلوگرم برتن مذاب کاهش یافت.ایرج مختار‌پور تصریح کرد: رکورد قبلی کاهش مصرف نسوز در فولاد مبارکه مربوط به فروردین ماه سال ۹۵ و به میزان 4/ 6کیلوگرم بر تن مذاب بود. وی خاطرنشان کرد: کاهش هزینه‌ها و قیمت تمام شده فولاد همچنان جزو اهداف شرکت فولاد مبارکه برای حضور موفق در بازار جهانی فولاد است، از آنجا که مصارف مواد نسوز یکی از اقلام پرهزینه تولید فولاد محسوب می‌شود، کاهش ضریب مصرف آن در این شرایط سخت و پر‌چالش می‌تواند کمکی در راستای نیل به این هدف باشد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
آمادگی بورس انرژی برای صادرات بنزین - 1396/02/03 19:19:17
p style="text-align: justify;"محمدحسین بابالو : افتتاح قریب‌الوقوع فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس می‌تواند کشور ما را از واردات بنزین بی‌نیاز ساخته و همچنین می‌تواند ایران را به‌عنوان صادرکننده این فرآورده به بازارهای منطقه‌ای و جهانی معرفی کند. وجود پتانسیل صادرات بنزین در شرایطی رقم می‌خورد که می‌توان پالایشگاه ستاره خلیج فارس را یکی از واحدهای بزرگ پالایشی به شمار آورد که بخش غیردولتی بیشترین حجم را در احداث، تامین مالی و حتی بهره‌برداری از آن بر عهده خواهد داشت که رخداد مهمی در صنعت انرژی ایران به شمار می‌رود. در این خصوص دکتر علی حسینی ضمن اشاره به تامین مالی 300 میلیارد تومانی این پروژه توسط بورس انرژی از آمادگی این بورس برای صادرات بنزین و سایر فرآورده‌های این مجتمع پالایشگاهی خبر داد. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaal/94807fa0-71ce-469e-ae4e-32d64578a9f114-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
۷۰ درصد معاملات فیوچرز در اختیار کاربران آنلاین - 1396/02/02 20:12:31
p style="text-align: justify;"نرم‌افزار فیوچرز آنلاین در بورس کالای ایران که طی سال‌های پیش طراحی و راه‌اندازی شده بود، در حال حاضر گسترش و توسعه‌ یافته است، به نحوی که حدود ۷۰ درصد از معاملات فیوچرز ما در بستر آنلاین صورت می‌گیرد. به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، مدیر عامل بورس کالای ایران در پاسخ به این سوال که عمده چالش‌های مربوط به زیرساخت‌های الکترونیک مبادلات کلان در بازار بورس چیست، گفت: آنچه در حوزه بورس کالا ضروری است مربوط به شرکت‌های تولید‌کننده بک آفیس (فناوری مورد نیاز برای اداره یک سازمان) می‌شود که این شرکت‌ها باید نرم‌افزارهای ارتباطی مربوط به این بازار مالی را طراحی کنند. حامد سلطانی‌نژاد در ادامه افزود: بورس کالای ایران در ابتدای فعالیت خود برای هر بخشی نرم‌افزار ویژه همان بخش را طراحی کرده بود و تنها چالشی که در این برهه وجود داشت، اتصال این نرم‌افزارها به یکدیگر بود. وی با ابراز امیدواری برای رفع مشکلات اولیه در حوزه زیرساخت‌های فنی گفت: خوشبختانه طرح تلفیق سامانه‌ها و اتصال آنها به یکدیگر تحقق یافت و توانستیم شمار زیادی از سامانه‌ها را تلفیق کنیم و از سامانه یکپارچه بهره‌مند شویم.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
فعالان اقتصادی در انتظار راه‌اندازی بازار آتی ارز - 1396/02/02 20:12:03
p style="text-align: justify;"عضو شورای عالی بورس می‌گوید برای راه‌اندازی بازار آتی ارز نیازی به انتظار برای یکسان‌سازی نرخ ارز نیست. «قاسم محسنی» درباره آخرین وضعیت راه‌اندازی بازار آتی ارز در بازار سرمایه، بیان کرد: بانک مرکزی موافق راه‌اندازی معاملات مشتقه ارز است، اما با پیش‌شرط‌هایی آغاز به کار این بازار مالی را بر پایه ارز به تاخیر انداخته که براساس بررسی‌های کارشناسی، نیازی به پیش‌شرطی نظیر یکسان‌سازی نرخ ارز نیست. محسنی افزود: نیازی نیست صبر کنیم پیش شرط‌های مورد نظر بانک مرکزی تحقق یابد و ما می‌توانیم زودتر معاملات مشتقه (آتی) ارز را راه‌اندازی کنیم. عضو شورای عالی بورس تاکید کرد: در جلسه قبلی شورا، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد در جلسه‌هایی که با فعالان بازار، صادرکنندگان و واردکنندگان داشته‌ایم، موضوع نوسان نرخ ارز و پوشش آن مطرح می‌شود.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
سودآوری؛ بزرگ‌ترین چالش فولاد‌سازان در سال 96 - 1396/02/02 20:07:29
pبهادر احرامیان pمدیرعامل فولاد یزد p style="text-align: justify;"سال 95 شاهد تثبیت قیمت‌های جهانی فولاد و معکوس شدن روند رقابت تخریبی و بازارشکنی صادرکنندگان چینی بود. در این سال به دلیل برخی مشکلات از ناحیه عرضه و توقف کار غیرمنتظره معادن استرالیایی منجر به جهش بی‌سابقه قیمت زغال‌سنگ از 80 دلار به 320 دلار شد که در نهایت منتهی به افزایش بهای سنگ آهن و فولاد شد. روندی که هم اکنون با بهبود وضعیت عرضه زغال‌سنگ در حال معکوس شدن است. در سالی که گذشت شاهد ورود ظرفیت‌های جدید فولاد‌سازی و نورد متعددی در داخل کشور بودیم و از سوی دیگر صادرات فولاد ایران به رکورد 6‌میلیون تن و مجموع تولید کشور نیز باز هم به رکورد جدیدی دست یافت، اما با وجود عملکرد خوب کمی، صنعت فولاد کشور در زمینه سودآوری و مالی تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله دارد. شرکت‌های دولتی، خصوصی شده و حتی برخی بنگاه‌های از ابتدا خصوصی ایران بعضا با بدهی‌های سنگین در ترازهای خود مواجه هستند که شاید تنها در اوج قیمت‌های فولاد در چند سال قبل قابل قبول محسوب می‌شده و در حال حاضر چالش بزرگی در برابر سود‌آوری این بنگاه‌ها وجود دارد. با وجود بهبود جهانی قیمت‌ها، بازار داخلی ما مخصوصا در بخش مقاطع طویل نتوانست به‌طور کامل خود را با جهان تطبیق دهد که البته شاید بخش مهمی ‌از این پدیده ناشی از تشدید رقابت داخلی بوده و باید انتظار داشت که در آینده نیز همین وضعیت ادامه داشته باشد. به‌طور خلاصه افزایش کمی ‌تولیدات در فضای پسابرجام برای فولادسازان ایرانی کاملا میسر بوده است، اما به نظر می‌آید سودآوری و ارائه عملکرد قابل‌قبول مالی دغدغه اصلی این صنعت در ایران خواهد بود.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
دو سرعت‌گیر برای بازار فولاد - 1396/02/02 20:05:04
p style="text-align: justify;"محمدحسین بابالو : بازار فولاد در روز ابتدایی هفته جاری روالی نسبتا منطقی را در پیش گرفته و فراز و فرودهای قیمتی وضعیتی نسبتا آرام را از خود نشان می‌دهد. از این پس گفتمان بازار می‌تواند توجه به موضوعات سیاسی و انتخاباتی را در کنار روال عمومی قیمت‌ها تجربه کند که ممکن است برخی از رخدادهای این بازار را با فروغی کمتر، مخابره کرده یا بخش بزرگ‌تری از محاورات را به این موضوع اختصاص دهد که چندان جذاب نخواهد بود. واقعیت‌های زیرپوستی در بازار فولاد است که مسیر نوسان قیمت‌ها را تعیین می‌کند و کاهش گفتمان قیمتی در این بازار می‌تواند بخشی از فعالان بازار را از دسترسی به اطلاعات سریع محروم کند بنابراین بهتر است مباحث انتخاباتی را در ساعاتی پیگیری کرد که اوج فعالیت بازار نیست. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaal/85355646-61ea-45c7-a1d2-38f0e107309f14-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه