انتقال نقدینگی از «آتی» به «سهام» - 1396/05/28 02:09:17
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد: حجم معاملات هفتگی بازار آتی سکه در حالی رشد قریب به 9 هزار‌تایی را به ثبت رساند و به رقم 38 هزار و 857 معامله رسید که تمام 5 سررسید مختلف معاملاتی در این بازار با روند کاهشی قیمت روبه‌رو‌ بودند. طی هفته گذشته بیشترین افت در بازه هفتگی معاملات آتی سکه به شهریور 96 با درصد افت منفی 9/ 1 درصد و کمترین افت در این بازار به سررسید اردیبهشت 96 به‌عنوان دورترین سررسید و مقصد مهم معاملات اختصاص یافت که منفی 8/ 0 درصد کاهش را تجربه کرد. معاملات آتی پرونده هفتگی خود را به پایان رساند. این در حالی است که نگاهی به معاملات نشان می‌دهد روند اخذ موقعیت‌های باز در این بازار در مقایسه با 3 هفته اخیر بهتر شده است با این حال، همچنان نشانه‌های کاهشی قیمت مشهود است. به گزارش «دنیای اقتصاد» طی هفته گذشته بازار دلار همچنان افزایش قیمت را تجربه کرده و در حدود 12 تومان رشد را در کارنامه خود ثبت کرد در حالی‌که قیمت طلای جهانی در رقم هزار و 270 دلار بود اما ناگهان با رشد قیمت به هزار و 295 دلار رسید که دلایل این افزایش شدید را در ادامه گزارش بررسی خواهیم کرد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
سنگ‌آهن ارزان شد - 1396/05/26 00:20:18
p style="text-align: justify;"با اینکه خرید سنگ‌آهن در بازار چین بهبود پیدا کرده است اما قیمت‌های وارداتی این ماده اولیه نزولی شده و آخرین قیمت سنگ‌آهن خلوص ۶۲ درصد استرالیا ۲ دلار افت داشته و ۷۳ دلار هر تن سی‌اف‌آر شده است. به گزارش مرکز خدمات فولاد (ایفنا)، افت ۱۵ دلاری بیلت در بازار داخلی چین در یک روز بازار سنگ‌آهن را نزولی کرده است. قیمت قرارداد میلگرد در بورس شانگهای نیز ۹ دلار افت داشته است؛ با این حال فعالان بازار این ریزش قیمت را منطقی ارزیابی می‌کنند چون اخیرا رشد قیمت‌ها بیش از اندازه بوده است. از طرفی خرید سنگ‌آهن رونق دارد و موجودی سنگ‌آهن ۴۵ بندر اصلی چین از جمعه اخیر حدود یک میلیون تن کاهش داشته و به ۱۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تن رسیده است. البته هنوز نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۳۰ میلیون تن بالاتر است. با اینکه ۳ روز است قیمت سنگ‌آهن در چین نزولی شده، فعالان بازار این روند را موقتی می‌دانند چون تقاضای فولاد همچنان مطلوب است و بازار زیرساخت‌ها در چین فعال هستند ضمن اینکه در میان‌مدت نیز تولید فولاد چین از سطح نرمال بالاتر خواهد بود.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
افزایش عرضه داخلی شمش فولاد به منظور کنترل قیمت - 1396/05/26 00:20:18
p style="text-align: justify;"گروه بنگاه‌ها – آزاده حسینی: به دنبال رشد فزاینده نرخ شمش فولاد در ماه اخیر و اعتراض نوردکاران درخصوص کمبود شمش در بازارداخل به دلیل تعهد صادراتی فولاد‌سازان، بعد از ظهر روز سه‌شنبه اعضای انجمن تولید‌کنندگان فولاد ایران در آخرین روزهای کاری وزیر صنعت، معدن و تجارت در دفتر وی گرد هم آمدند تا درخصوص روند افزایشی قیمت‌ها در بازار داخلی و جهانی چاره‌اندیشی کنند. در این جلسه پس از تبادل نظر پیرامون دلایل و زمان تداوم روند افزایشی قیمت‌های جهانی و بررسی میزان همسویی روند قیمت‌های داخلی و جهانی، مباحث از طرف وزیر صنعت جمع‌بندی شد که از آن جمله می‌توان به افزایش عرضه 50 درصدی شمش در بازار داخلی، لزوم حمایت از صادرات فولاد کشور و توسعه بازارهای صادراتی و تعیین فرمولی با در نظرگرفتن میانگین قیمت منابع معتبر جهانی به همراه مزایای صادراتی برای قیمت پایه عرضه شمش در بورس کالا اشاره کرد. یکی از نتایج این جلسه، تکلیف وزیر به انجمن تولیدکنندگان فولاد برای ایجاد تفاهم بین شرکت‌های بزرگ ذوب و نورد برای تامین شمش موردنیاز نوردکاران بود که بر این اساس پس از جلسه فوق‌العاده وزیر، مدیران شرکت‌های بزرگ فولاد کشور در انجمن تولیدکنندگان فولاد گردهم آمدند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
تحریک مجدد تقاضا در بازار پتروشیمی - 1396/05/25 01:50:25
p style="text-align: justify;"محمدحسین بابالو: رشد نسبی قیمت‌ها در بازار آزاد پس از افزایش قیمت‌های پایه در بورس کالا به تحریک تقاضا منجر شد اگرچه التهاب در بازار برخی گریدهای جذاب هنوز هم چهره متلاطمی از این بازار را ترسیم می‌کند. وضعیت معاملات پلیمرها در بورس کالا در روز گذشته از تداوم شرایط پیشین حکایت دارد یعنی هنوز گریدهای جذاب با برتری تقاضا بر عرضه‌ها رو به رو بوده و التهاب معاملاتی را تجربه می‌کنند. این در حالی است که سایر گروه‌های کالایی وضعیتی نسبتا آرام داشته و بررسی وضعیت کلی در این بازار نشان می‌دهد که حجم خرید از عرضه‌های موجود به آرامی در مسیر افزایش قرار گرفته که سیگنال مثبتی برای بدنه غالب در این بازار به شمار می‌رود. بسته شدن بسیاری از کدهای معاف از مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد، افزایش محدود قیمت‌های پایه در هفته‌جاری، رشد نسبی بهای پلیمرها در بازار آزاد و جذب خریداران بیشتر به بورس کالا مواردی است که در این رویکرد معاملاتی مؤثر بوده است. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaaq/2bf574d2-924b-4ebb-9803-fd7ade3c841014-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
تولیدکنندگان خُرد پتروشیمی سامان می‌گیرند - 1396/05/25 01:50:25
p style="text-align: justify;"نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی می‌گوید: مجوز خرید مازاد محصولات پتروشیمی به افراد حقیقی باید آسان، اما با احراز شفافیت داده شود. احسان باقریان، نایب‌رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در توضیح اینکه منظور از افراد حقیقی در طرح امکان خرید مازاد محصولات پتروشیمی از سوی افراد حقیقی در بورس کالا، چیست، گفت: منظور تولیدکنندگان خردی هستند که حجم تولیدشان کم بوده و مجوز فعالیت را به نام فرد حقیقی دریافت کرده و در سیستم بهین یاب ثبت نام نشده‌اند و رویه خریدشان همانند شرکت‌های حقوقی نیست. اما همین تولیدکنندگان خرد برای تولید محصولات خود به مواد اولیه نیازدارند که می‌توانند به این روش آن را تامین کنند. وی ادامه داد: برای اینکه نیاز به خوراک این بخش تامین شود، بورس کالا تصمیم به اجرای چنین اقدامی گرفته که البته روش شفافی برای پاسخ به این نیاز است. باقریان حرکت بورس به سمت تامین نیاز این بخش از تولیدکنندگان و فعالان صنعت پتروشیمی را از محاسن این طرح بر شمرد و افزود: چنین روشی موجب جذب حداکثری فعالان این صنعت به حضور فعال در بازار و چرخه تولید می‌شود.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
کانال جدید تامین مالی برق - 1396/05/25 01:50:25
p style="text-align:justify"دنیای اقتصاد: بررسی آمار معاملات برق در بورس انرژی حکایت از شکاف زیاد این آمار نسبت به سال 94 دارد، به‌طوری‌که در دوره 4 ماهه امسال نسبت به سال 94 نه تنها افزایش خاصی در میزان آمار معاملات برق مشاهده نشده که حتی کاهشی است، یکی از مواردی که به این روند کند افزایش اشاره دارد مطمئنا به موضوع نقدینگی و توزیع و شارژی که از سوی دولت می‌شود برمی‌گردد.به گفته فعالان، کارگزاران و خریداران حوزه بورس انرژی سال 96 سال خوبی درخصوص معاملات برق در قیاس با سال 94 نبوده ولی نسبت به 4 ماهه سال گذشته شرایط بهتری را تجربه می‌کند، میزان شارژها (منابع مالی که از طرف وزارت نیرو برای خرید برق تزریق می‌شوند) خیلی کمتر بوده و طی دو ماه گذشته، اگر چه افزایش معاملات رخ داده ولی نسبت به دو سال گذشته رشد خوبی به ثبت نرسیده است. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaaq/a54b8550-c46a-4478-9cc6-2bc8064b3ee015-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
رشد 400 تومانی قیمت شمش در مردادماه - 1396/05/24 02:42:08
p style="text-align: justify;"گروه بنگاه‌‌ها- آزاده حسینی: با رشد قیمت شمش در بازارهای جهانی و کمبود عرضه در بازار داخلی قیمت شمش فولاد خوزستان در ماه جاری رشد 400 تومانی را تجربه کرد. به گزارش «دنیای اقتصاد» به دنبال افزایش قیمت شمش در بازار آهن، تولید‌کنندگان نوردی با مراجعه به وزارت صنعت،معدن و تجارت از عرضه قطره‌چکانی این محصول در بورس کالا گلایه داشتند و معتقد بودند اگر عرضه‌ها از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت پیگیری نشود و وضع به همین شکل بماند منجر به رشد قیمت بیشتر خواهد شد.با وجود جلسات مکرری که واحدهای تولید‌کننده محصولات میانی و نهایی به‌خصوص تولید‌کنندگان نوردی در انجمن فولاد داشتند و به رغم تمام پیگیری‌های انجمن، آنها نتوانستند در افزایش میزان عرضه شمش در بازار و بورس کالا تاثیرگذار باشند.برخی معتقدند این رشد قیمت‌ها ناشی از فاصله‌ای است که بازار داخلی با قیمت‌های جهانی داشته؛ اما عرضه‌های دیروز بورس کالا نسبت به قیمت‌های جهانی شتاب بیشتری گرفته است. در حال حاضر نرخ شمش در بازار‌های جهانی 500 دلار در هر تن بوده و میلگرد نیز 550 دلار به‌صورت فوب اعلام قیمت شده است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
راهکارهای افزایش معاملات برق در بورس انرژی - 1396/05/24 02:42:08
p style="text-align: justify;"یک کارشناس اقتصادی درخصوص راهکارهای افزایش معاملات برق در بورس انرژی گفت: با جذاب کردن ساختار بورس انرژی و اعمال مشوق برای شرکت‌کنندگان برای معامله در این ساختار، می‌توان معاملات برق در بورس انرژی را افزایش داد.مهدی کاظمی اسفه در گفت‌وگو خبرگزاری تسنیم با اشاره به اینکه تجدید ساختار در صنعت برق از اواخر دهه هفتاد میلادی در دنیا مطرح شده است، گفت: این موضوع پس از طرح به دلیل کارآیی مناسب ساختار جدید، مورد استقبال بسیار وسیعی در کشوهای مختلف قرار گرفت.این کارشناس اقتصادی افزود: تجدید ساختار به معنی واگذاری بخش‌هایی از سیستم تولید، انتقال و توزیع انرژی الکتریکی به بخش خصوصی است و به کمک ساختار جدید می‌توان توزیع انرژی الکتریکی را از طریق سازوکار بازار محور، در مقایسه با توزیع دولتی انجام داد. وی درخصوص مهم‌ترین مزیت این ساختار جدید اظهار کرد: ایجاد یک محیط بازاری و رقابتی یکی از این مزیت‌هاست که مانند هر کالای دیگری به افزایش بازده و کیفیت تولید منجر می‌شود. کاظمی اسفه اضافه کرد: از طرف دیگر با ایجاد محیطی جذاب امکان جذب سرمایه‌گذار خصوصی در صنعت برق فراهم شده و به کمک آن می‌توان از مشکلات کمبود برق کم کرد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
قیمت فرآورده‌های پتروشیمی ایران در بازار ترکیه افزایش یافت - 1396/05/22 19:53:53
p style="text-align: justify;"تسنیم: قیمت انواع پلی‌اتیلن صادراتی از ایران به ترکیه نسبت به ۴ هفته گذشته بین ۱۰ تا ۴۰ دلار در هر تن افزایش یافته است. به گزارش پایگاه اینترنتی آیسیس، به گفته منابع آگاه افزایش قیمت پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن در ترکیه این هفته نیز ادامه داشت، و به روند کاهش قیمتی که در ماه مارس آغاز شده بود پایان داد. برخی فعالان بازار اکنون متقاعد شده‌اند که این روند افزایشی در ماه‌های اوت و سپتامبر تداوم خواهد داشت. پیش از این، تقاضای ضعیف در چین موجب افت قیمت فرآورده‌های پتروشیمی در ترکیه شده بود و خریداران این کشور از افت قیمت این دو فرآورده پتروشیمی کامل خشنود بودند. اما افزایش مجدد تقاضا در آسیا موجب رشد قیمت‌ها شده و فعالان بازار به دنبال افزایش میزان ذخایر خود قبل از جشن عید قربان در اوایل ماه سپتامبر هستند. بر اساس این گزارش، نامشخص بودن وضعیت عرضه این محصولات از سوی ایران احتمالا نگرانی‌هایی را در بخش عرضه به وجود آورده است. مقامات دولت ترکیه اخیرا مقررات جدیدی را برای واردات از ایران اتخاذ کرده‌اند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
پیش‌بینی کاهش جهانی تولید گندم دوروم در فصل زراعی آینده - 1396/05/22 19:52:54
p style="text-align: justify;"قیمت جهانی گندم دوروم با وجود حجم زیاد تولید آن در فصل زراعی 2017-2016، تحت‌فشار بوده است. بر اساس داده‌های شورای بین‌المللی غلات (IGC)، تولید جهانی گندم دوروم با رشد 3 درصدی طی چند سال اخیر به 2/ 40 میلیون تن رسیده که در مقایسه با میانگین محصول تولیدی فصل زراعی 2010-2009 دارای رشد 9 درصدی است. اما پیش‌بینی شده است که تجارت جهانی گندم دوروم در پایان فصل زراعی جاری حدود 7 درصد افول داشته باشد. در حالی که انتظار می‌رود حجم تجاری کاهش یابد، بر‌اساس پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته مصرف این گندم با افزایش 5 درصدی مواجه خواهد بود و انتظار می‌رود این رشد مصرف در سال‌های پیش‌رو به میزان 7/ 38 میلیون تن برسد. در حالی که 8 کشور اصلی به صادرات انواع رایج گندم می‌پردازند، اما تنها 4 کشور کانادا، اتحادیه اروپا، مکزیک و ایالات‌متحده در سطح وسیعی به صادرات دوروم مشغولند و این در حالی است که تمامی این 4 کشور در نیمکره شمالی زمین قرار داشته و آب و هوای مرطوب بهار و اقلیم معتدل تابستان در فصل زراعی جاری شرایط مناسبی را برای کشت و عرضه این محصول فراهم کرده است. این 4 کشور روی هم رفته به‌طور میانگین 95 درصد از صادرات جهانی گندم دوروم را در هر سال به خود اختصاص داده‌اند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
افزایش ظرفیت تولید پلی پروپیلن آذربایجان - 1396/05/22 19:52:34
p style="text-align: justify;"سوکار پلیمر چند خط تولید پلی پروپیلن جدید را با استفاده از فناوری‌های جدید کانادا و اتریش راه‌اندازی می‌کند. به گزارش «نیپنا» به نقل از پایگاه اینترنتی آذر نیوز، شرکت سوکار پلیمر، یکی از بزرگ‌ترین‌ شرکت‌های فعال جمهوری آذربایجان در صنعت پتروشیمی، به تازگی اعلام کرد که تعدادی خط تولید جدید پلی‌پروپیلن را به‌زودی راه‌اندازی می‌کند. در همین راستا قرار است تا اوایل سال 2018 میلادی یک خط تولید پلی پروپیلن با ظرفیت 180 هزار تن در سال مبتنی بر فناوری کانادایی و یک خط تولید پلی اتیلن سنگین با ظرفیت 120 هزار تن در سال مبتنی بر تکنولوژی اتریشی راه‌اندازی شود. بر اساس این گزارش، فرید جعفر اوف رئیس سوکار پلیمر، این خبر را در نشستی تحت عنوان حمایت از تولید داخلی برمبنای روابط درون صنعت (inter-industry relations) که از سوی وزارت اقتصاد آذربایجان ترتیب داده شده بود؛ اعلام کرد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
تصحیح قیمت‌ها در بازار چین - 1396/05/22 19:49:01
p style="text-align: justify;"جمعه اخیر قیمت سنگ‌آهن وارداتی در چین آرام شد و افت قیمت‌ را تجربه کرد. پیش از آن انجمن آهن و فولاد این کشور بازار را با خبر احتمال افزایش قیمت فولاد در اواخر سال جاری بیش از حد داغ کرده بود. از طرفی بازارهای مالی نیز تنزل داشتند که بر بازار سنگ‌آهن اثر گذاشت. در بازارهای فیوچرز چین سنگ‌آهن بزرگ‌ترین‌ بازنده بود و 7/ 4 درصد از ارزش خود را از دست داد. بیلت هم در بازار داخلی 12 دلار ارزان‌تر شد و فعالان بازار این افت قیمت‌ها را تنها تصحیح قیمتی در مقابل رونق شدید اخیر بازار می‌بینند. به ویژه از زمانی که انجمن آهن و فولاد چین اعلام کرد اواخر سال ممکن است تولید به شدت کاهش یابد و همین انتظار غلو‌آمیز قیمت فولاد را به شدت بالا برد. علت رشد قیمت‌های اخیر بهبود تقاضا یا کاهش عرضه نبود.برخی مسائل سیاسی نگران‌کننده نسبت به کره شمالی نیز جو بازارهای مالی را منفی کرد. در کل روز جمعه بازار سنگ‌آهن در چین فعالیت کمتری داشت. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaap/f9e39a46-3792-417f-8bc1-be0b1b3386c214-04.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
ایست روند افزایشی بهای محصولات پلیمری - 1396/05/22 19:47:43
p style="text-align: justify;"عارفه مشایخی: روز گذشته قیمت پایه محصولات پلیمری در شرایطی اعلام شد که برای اکثر گریدها روندی با ثبات با جهت‌گیری مثبت هر‌چند کم را شاهد بودیم. البته این در حالی بود که pvc‌ها، برخی از گریدهای پلی‌اتیلنی و SBR‌ها با کاهش قیمت همراه بودند. به این ترتیب در مجموع می‌توان گفت که به نظر می‌رسد رشد قیمتی محصولات پایه پلیمری آخرین تلاش خود را می‌کند و تقریبا به ثبات و تعادل رسیده است. طی ماه‌های گذشته که بهای نفت پا در مسیری نزولی گذاشته بود و قیمت این کالای استراتژیک روز به روز کاهش می‌یافت، قیمت‌های محصولات پلیمری هم همگام با آن پیش رفت تا به کف قیمتی خود رسید و با ادامه افت قیمت طلای سیاه همراه نشد. بعد از آن با افزایش بهای نفت، قیمت محصولات پتروشیمی که آماده جهش بودند رشد کردند تا جایی که به نظر می‌رسد روز گذشته به سقف قیمتی خود رسیده و نمی‌تواند قیمت‌های بالاتر را تجربه کند.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
آغازمعاملات خرد حقیقی در بورس کالا - 1396/05/22 19:47:16
pدنیای‌اقتصاد: مصوبه هیات پذیرش بورس کالای ایران، امکان ورود اشخاص حقیقی در خرید محصولات پتروشیمی که در بورس کالا با مازاد عرضه روبه‌رو هستند را فراهم کرد. به این ترتیب که شرایط و بستری فراهم شد تا تولید‌کنندگانی که ماهیت حقوقی نداشته و در قالب حقیقی فعالیت می‌کنند، بتوانند به‌طور مستقیم به بورس کالای ایران مراجعه کرده و مواد اولیه مورد نیاز خود را دریافت کنند. البته این در حالی است که برای دریافت محصول باید مدارکی همچون پروانه کسب، کارت بازرگانی حقیقی و... را همراه داشته و به هرشکل ممکن اثبات کنند تولید‌کننده محصولی هستند که قصد خرید ماده اولیه آن را دارند. در کنار این موضوع باید به این نکته اشاره کرد که این استراتژی عموما مربوط به کارگاهی است که خارج از سایت بهین‌یاب به فعالیت مشغول بوده و عرضه‌های خارج از بهین‌یاب به این افراد عرضه می‌شود. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaap/6a6710ae-afac-4691-a659-7a265098517414-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه