انجمن جهانی فولاد: رشد تولید ایران بیش از میانگین جهانی است - 1396/03/31 20:06:21
p style="text-align: justify;"انجمن جهانی فولاد در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد، تولید فولاد خام ایران در ماه مه 2017 (11 اردیبهشت تا 10 خرداد ماه) نسبت به ماه قبل از آن (آوریل) 8/ 8 درصد داشته که از میانگین رشد 5 درصدی تولید دنیا، پیشی گرفته است. به گزارش روز چهارشنبه «ایرنا» برپایه آمار انجمن جهانی فولاد درباره عملکرد کشورهای جهان در دوره پنج ماهه 2017 (11 دی 95 تا 10 خرداد 96) در زمینه تولید فولاد خام ، میزان تولید شمش فولاد خام ایران در ماه مه یک میلیون و 620 هزار تن بوده است. برپایه این بررسی، عملکرد تولید فولاد خام ایران نسبت به رشد تولید تجمعی 2017 که رشد 1/ 13 درصدی است، اندکی کاهش نشان می‌دهد، اما رشد تولید فولاد خام ایران یکی از سریع‌ترین‌ها در سطح دنیا ارزیابی می‌شود. جمهوری اسلامی در افق 1404 دستیابی به ظرفیت 55 میلیون تن فولاد خام را در برنامه دارد که در پایان سال گذشته ظرفیت این بخش به بیش از 27 میلیون تن رسید و انتظار می‌رود با برنامه‌ریزی لازم در دوره 1404 - 1396 به این مهم برسد. برابر آمار انجمن جهانی فولاد، رشد تولید در ماه مه 2 درصد بود، درعین حال رشد میانگین تولید جهانی در دوره پنج ماهه 2017 بالغ بر 5 درصد ثبت شده است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
روش‌های نوین تولید فولاد در جهان - 1396/03/31 01:39:39
p style="text-align: justify;"گروه بنگاه‌ها- زهرامسافر: کاهش میزان سرمایه‌گذاری اولیه یکی از مهم‌ترین مزیت‌های روش پرد به‌شمار می‌رود؛ و سرمایه مصرف شده نیز در داخل کشور استفاده و موجب رونق هر چه بیشتر صنایع داخلی می‌شود. حسن کرباسچی مدیر عامل شرکت ام ام‌ای (MME) در ایران در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» با بیان اینکه تکنولوژی پرد (PERED) تا‌کنون در 4 پروژه استانی احیای آهن اسفنجی در دست اجراست، افزود: شادگان، میانه، نی‌ریز و بافق، طرح‌هایی هستند که در آنها از تکنولوژی جدید پرد (PERED) برای تولید آهن اسفنجی استفاده می‌شود. شرکت «ام‌ام‌ای»‌ جزو شرکت‌های تحت هلدینگ گروه آسکوتک بوده که در سال ۱۹۹۶در دوسلدورف آلمان ثبت شده است و در زمینه ارائه خدمات مهندسی و فنی برای صنایع معدنی و فلزی در سراسر جهان فعالیت می‌کند. به‌طور مشخص حوزه‌های فعالیت این شرکت شامل صنایع، معادن آهن، کارخانه‌های گندله‌سازی و واحدهای نورد می‌شوند. وی تصریح کرد: در ماه گذشته، مشعل‌های ریفورمر فولاد شادگان روشن شد و در پروسه راه‌اندازی گرم قرار گرفت. امید می‌رود که اگر مشکلی به‌وجود نیاید، شاهد تولید آهن اسفنجی در طرح شادگان باشیم. به گفته کرباسچی، پروژه‌های میانه و نی‌ریز هم به‌ ترتیب هر کدام بعد از اتمام پروژه اول، در مسیر تولید قرار خواهند گرفت، البته پروژه بافت از سایر طرح‌ها عقب‌تر است؛ اما انتظار می‌رود در سال جاری، همه طرح‌های یاد شده به بهره‌برداری برسند. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaan/d77207c9-41f1-4b3b-b052-75401adecd4014-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
جهش آرام قیمتی در بازار محصولات پتروشیمی - 1396/03/31 01:39:39
p style="text-align: justify;"عارفه مشایخی: محصولات پتروشیمی دیروز در بورس کالای ایران در شرایطی عرضه شد که طبق پیش‌بینی‌های «دنیای‌اقتصاد» یکشنبه جاری قیمت پایه محصولات پلیمری به گونه‌ای اعلام شد که همه محصولات متفق‌القول پا در مسیری ثابت گذاشته و روندی آرام را تجربه کردند. البته این در حالی است که جرقه‌های رشد قیمتی درخصوص برخی از محصولات دیده می‌شود. طبق بررسی‌های انجام شده علت وقوع چنین اتفاقی، رسیدن همه محصولات به کف قیمتی است. به‌گونه‌ای که با توجه به روند نزولی قیمت نفت و با توجه به وابستگی قیمت محصولات پتروشیمی به این کالای استراتژیک، امکان افت قیمت بیش از این برای این محصولات وجود ندارد.شاهد این ادعا بررسی روند بهای طلای سیاه است که طی دو هفته گذشته شاخص برنت با کاهشی در حدود 5 درصد با قیمت حدودی 46 دلار و شاخص نفت خام آمریکا با کاهشی 5/ 1 درصدی به قیمتی در حدود 43 دلار رسید. در این میان بررسی قیمتی نفتا به‌عنوان ماده اولیه محصولات پتروشیمی با کاهشی 18 درصدی با قیمت 399 دلار و 98 سنت در بازارهای جهانی معامله شد. در این میان با بررسی روند قیمتی دلار (به‌عنوان دومین اهرم تعیین‌کننده قیمت پایه محصولات پتروشیمی)، شاهدیم که این آیتم هم سیگنالی را به بازارهای جهانی نداده و این اهرم هم روی خط ثابتی نسبت به هفته گذشته حرکت کرده است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
هند به دنبال ساخت بزرگ‌ترین‌ مجموعه پترو پالایشی یکپارچه جهان - 1396/03/31 01:39:39
p style="text-align: justify;"نیپنا: بزرگ‌ترین‌ مجتمع پتروپالایشی جهان با سرمایه‌گذاری 40 میلیارد دلار و ظرفیت تولید60 میلیون تن در هند ساخته می‌شود. دشواری‌های معامله در بازارهای جهانی موجب شده تا نیاز باشد این واحد به بالاترین نرخ بهره وری و خودکفایی در تامین برق دست یابد و همچنین موجب خواهد شد تا قیمت تمام شده در این واحدها به شدت کاهش یابد تا رقابت‌پذیری در بازارهای جهانی را افزایش دهد. این تصمیم نشان‌دهنده تغییر در واقعیت‌های جهانی در بازار محصولات پالایشی و پتروشیمی است. به گزارش پایگاه تخصصی پلاست مارت، سه شرکت دولتی نفت هند یعنی ایندین اویل بهارات پترولیوم و شرکت نفت هندوستان توافق کردند تا در قالب طرحی مشترک (JV)، بزرگ‌ترین‌ مجموعه پالایشگاهی و پتروشیمی یکپارچه جهان را احداث کنند.این طرح موسوم به پروژه وست کوست (West Coast Refinery)، قرار است در ناحیه Ratnagiri ایالت مهاراشترا به بهره‌برداری برسد. برآورد می‌شود تکمیل طرح یادشده پس از تعیین محل و دریافت مجوزهای مورد نیاز پنج تا 6 سال به طول بینجامد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
سربارهای هزینه‌ای در بخش سنگ‌آهن - 1396/03/31 01:39:39
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد: یکی از عوامل موثر در مزیت سرمایه‌گذاری در زنجیره سنگ‌آهن در هزینه‌های حمل‌و‌نقل خلاصه می‌شود، در این باره سه هزینه مشخص هزینه حمل زمینی تا بنادر، هزینه‌های بندری و هزینه‌های حمل دریایی از مواردی هستند که درخصوص این زنجیره قابل استناد هستند؛ هزینه‌هایی که پیرو هزینه‌های ناشی از عملیات استخراج و کانه‌آرایی و فرآوری سنگ‌آهن اتفاق می‌افتند. در واقع موضوع حمل‌و‌نقل محصولات سنگ‌آهن از مواردی است که رقابت‌پذیری این محصول را در سطح داخلی و جهانی با چالش‌های مهم مواجه می‌کند.از سویی شاخص مزیت‌های سنگ‌آهن نیز به رقابت‌پذیری این محصول کمک خواهد کرد، به‌طوری‌که عواملی همچون متوسط عیار سنگ‌آهن، هزینه‌های عمومی باطله‌برداری و شاخص مهم بهره‌وری در معادن خصوصی کشور از شاخص‌های تاثیر‌گذار در ارتباط با رقابت‌پذیری در معادن کشور است. سجاد غرقی عضو هیات‌مدیره انجمن سنگ‌آهن در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» درخصوص وضعیت بازار جهانی سنگ‌آهن می‌گوید: در حال حاضر قیمت‌های جهانی در بازار سنگ‌آهن به واسطه عدم تعادل عرضه و تقاضا که در چین رخ داده، شرایط مساعدی ندارد. از سال 2014 روند نزولی قیمت‌ها در بازار جهانی شروع شد و در 2016 به کف قیمتی (نزدیک به 50 دلار) هم رسید، اما در مدت کوتاهی این روند بازگشت؛ به‌طوری‌که در ژانویه سال 2017 تا ماه مارس با رشد قیمت‌های جهانی سنگ‌آهن مواجه شدیم که رشد خوبی را هم داشت. اما بعد از این سه ماه مجددا سقوط قیمت شروع شد که امروز هم به قیمت 55 دلار در پری فاین استرالیا رسیده است. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaan/f91d9a10-e528-4571-aaa3-845aeb47ca3c15-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
رشد ۴۳ درصدی تولید کنسانتره سنگ‌آهن معادن بزرگ - 1396/03/31 01:39:39
p style="text-align: justify;"میزان تولید کنسانتره سنگ‌آهن شرکت‌های بزرگ معدنی طی ۲ ماه نخست سال ۹۶، ۴۳ درصد رشد یافت. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از شاتا؛ تولیدکنندگان بزرگ سنگ آهن کشور در ماه‌های فروردین و اردیبهشت، 6 میلیون و 53 هزار و 900 تن کنسانتره سنگ‌آهن تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، 4 میلیون و 225 هزار و 579 تن بود. از این میزان، شرکت‌های «گل‌گهر» 2 میلیون و 140 هزار و 711 تن، «چادرملو» یک میلیون و 650 هزار و 808 تن، «سنگ‌آهن مرکزی» 718 هزار و 802 تن، «توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه» 538 هزار و 633 تن، «گهر زمین» 671 هزار و 367 تن و «اپال پارسیان سنگان» 333 هزار و 579 تن کنسانتره سنگ آهن تولید کردند. بنا به این گزارش، 6 شرکت بزرگ معدنی در ماه‌های فروردین و اردیبهشت، یک میلیون و 15 هزار و 980 تن سنگ آهن دانه بندی تولید کردند که نسبت به میزان تولید مدت مشابه سال گذشته (یک میلیون و 84 هزار و 786 تن)، 6 درصد کاهش نشان می‌دهد. از این میزان، شرکت سنگ آهن مرکزی «332 هزار و 880 تن»، جلال‌آباد «225 هزار و 360 تن»، فلات مرکزی «170 هزار و 777 تن»، سنگان «153 هزار و 624 تن»، چادرملو 73 هزار و 50 تن و میشدوان «60 هزار و 289 تن» تولید کرده است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
آماده‌سازی بزرگ‌ترین‌ معدن زغال‌سنگ کشور برای احداث نیروگاه طبس - 1396/03/31 01:39:39
p style="text-align: justify;"مجری طرح بازتوانی نیروگاه‌های شرکت برق حرارتی گفت: عملیات آماده‌سازی بزرگ‌ترین‌ معدن زغال سنگ کشور برای احداث نیروگاه طبس در حال انجام است. به‌ گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، علیرضا نصرالهی ضمن بیان این مطلب افزود: در حال حاضر رئوس محدوده معدن طبق پروانه بهره‌برداری زمین نقشه‌برداری و تابلوهای مربوط به مشخصات بهره‌بردار و مانند آن نصب شده است. وی افزود: نقشه توپوگرافی معدن در حال تهیه و راه دسترسی استاندارد به معدن از طریق جاده آسفالته طبس- یزد در حال احداث است. مجری طرح بازتوانی نیروگاه‌های شرکت اظهار کرد: عملیات نقشه برداری و نظارت مقیم این پروژه از سوی شرکت قدس نیرو صورت می‌گیرد و عملیات راهسازی و نقشه‌برداری برعهده شرکت عمران آذرستان است. وی همچنین از اخذ مجوز ماده 62 قانون محاسبات کشور برای احداث نیروگاه زغال‌سنگ سوز طبس خبر داد و افزود: مستندات گشایش LC از سازمان برنامه و بودجه به بانک مرکزی ارسال شده است. نصرالهی تصریح کرد: معدن زغال‌سنگ مزینو بالغ بر 249 میلیون تن ذخیره قابل استخراج و زمین شناسی دارد که از این میزان 2 میلیون تن در سال برای تامین سوخت نیروگاه 650 مگاواتی طبس استخراج خواهد شد. به گفته مجری طرح بازتوانی نیروگاه‌های شرکت، با راه‌اندازی معدن و نیروگاه زغال‌سنگ سوز طبس زمینه اشتغال پنج‌هزار نفر فراهم خواهد شد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
بازی تردیدآمیز چین در بازار زغال‌سنگ - 1396/03/30 00:27:10
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد: بهای زغال‌سنگ در بازارهای جهانی که از نوامبر 2016 تاکنون حدود 35 دلار افت کرده است به نظر می‌رسد در حال ترمیم این روند کاهشی است به‌طوری‌که در مقایسه سالانه قیمت‌های این محصول شاهد رشد 45 درصدی قیمت و در مقیاس ماهانه شاهد رشد 8 درصدی قیمت‌ها هستیم. به عبارتی بازار در فاصله 4 ماه گذشته توانسته بخشی از افت شدید قیمت زغال‌سنگ را در فاصله نوامبر تا ژانویه (مطابق نمودار همراه) هضم و تعدیل کند. طبق نمودار در فاصله ژانویه تا 16 ژوئن قیمت هر تن زغال‌سنگ تقریبا در رقم 80 دلار ثابت مانده است که در مجموع باید به ثبات بازار در این شرایط اذعان کرد. بر‌اساس آمارهای مرکز ملی آمار چین نیز در ماه گذشته میزان تولید زغال‌سنگ در این کشور افزایش یافته است اما در سمت دیگر میزان تقاضا هنوز پایین است و این مساله باعث می‌شود قیمت‌ها پتانسیل لازم را برای کاهش در ماه‌های آینده داشته باشند. بررسی‌های مرکز آمار چین نشان می‌دهد میزان تولید زغال‌سنگ در این کشور در ماه گذشته 1/ 12 درصد در مقایسه با ماه مشابه سال قبل رشد کرده و به 300 میلیون تن رسیده است که حتی در مقایسه با تولید ماه قبل از آن نیز رشد 2/ 2 درصدی را نشان می‌دهد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
شاهراه مالی بورس‌کالا برای مسکن - 1396/03/30 00:27:10
p style="text-align: justify;"محمدحسین بابالو: پس از چند گزارش درخصوص بررسی استراتژی‌های مختلف توسعه بورس کالا و در نهایت آسیب‌شناسی روند توسعه این نهاد مالی که به بررسی ابزارهای مالی، بسترهای معاملات فیزیکی زیربنایی ابزارهای مالی، نقش سیستم‌های کارگزاری و بررسی نظرات تصمیم‌سازان برجسته بورس کالا منجر شد؛ حال زمان آن فرا رسیده تا پتانسیل‌های جدیدی را در این نهاد مالی مورد توجه قرار دهیم. یادآوری تجربیات گذشته نشان می‌دهد که اولین برنامه مدیرعامل فعلی بورس کالا در 2سال گذشته، تدوین شاخص مسکن بود که البته بر پایه ایده رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به بورس کالا تفویض شده بود. این در حالی است که آمادگی بورس کالا برای عرضه املاک مازاد نهادهای دولتی و خصوصی مخصوصا بانک‌ها نیز در همان دوران به گفتمانی جذاب برای رسانه‌ها بدل شد ولی عدم تمایل سیستم‌های بانکی در نهایت به عقیم ماندن این ایده انجامید. در مقابل شاهد بودیم که سازمان جمع‌آوری املاک تملیکی یا راه‌آهن جمهوری اسلامی با حضور در بورس کالا توانستند با شفافیت بالایی کالاهای مورد نیاز خود را به فروش برسانند. از سوی دیگر در روزهای اخیر باز هم مدیرعامل بورس کالا به اهمیت ایجاد شاخص مسکن اشاره کرد که البته ایجاد چنین شاخصی به ثبت دقیق معاملات و بررسی شواهد متقن بسیاری نیاز دارد که زیرساخت‌های آن در بورس کالا فراهم است. به عبارت ساده‌تر می‌توان مسکن را هم کالایی همگن و استاندارد لحاظ کرد که قابلیت معامله در بورس کالا را داشته بنابراین می‌تواند یکی از بسترهای توسعه بورس کالا نیز محسوب شود که البته از سیستم اقتصادی کشور در بخش مسکن نیز به صراحت حمایت خواهد شد. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaan/dae44c6a-b163-4352-a1b1-cfee5b048b4514-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
رشد 1۶۴ درصدی ارزش معاملات بازار فرآورده‌های نفتی بورس انرژی - 1396/03/30 00:27:10
p style="text-align: justify;"به گفته مدیر‌عامل بورس انرژی، رشد72درصدی حجم و 1۶۴ درصدی ارزش معاملات در سال جاری تاکنون در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران رقم خورده است.مدیر عامل بورس انرژی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس از رشد 164 درصدی ارزش معاملات بازار فیزیکی بورس انرژی ایران در سه ماه اول امسال خبر داد و گفت: با گذشت 57 روز کاری از ابتدای سال تا به امروز، بازار فیزیکی بورس انرژی ایران میزبان عرضه‌های متعدد پالایشگاهی و پتروشیمی بوده که در مجموع بالغ بر 493 هزار تن انواع فرآورده‌ها به ارزش بیش از 6 هزار و 682 میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفته است.سید علی حسینی با اشاره به ارزش معاملات بورس انرژی در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، عنوان کرد: در دوره مشابه سال قبل تا روز 28 خرداد ماه 95 که شامل 57 روز کاری بوده است، قریب به 293 هزار تن انواع فرآورده نفتی با ارزش حدود 2 هزار و 533 میلیارد ریال مورد داد و ستد قرار گرفته است.به گفته وی، طی سال جاری تا کنون رشد72درصدی حجم معاملات و 164 درصدی ارزش معاملات در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران رقم خورده است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
تاسیس آکادمی ملی فولاد ایران - 1396/03/30 00:27:10
p style="text-align: justify;"گروه بنگاه‌ها: دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد با اشاره به اهمیت آموزش‌های حرفه‌ای و تخصصی به کارشناسان و مدیران صنعت فولاد، از تشکیل مرکز آموزش این انجمن خبر داد و گفت: خوشبختانه با حمایت و تصویب هیات‌مدیره انجمن، این مرکز با عنوان «آکادمی ملی فولاد ایران» تاسیس شده و دوره‌های آموزشی کاربردی و تخصصی صنعت فولاد را بر اساس نیاز روز واحدهای فولادی کشور برنامه‌ریزی و برگزار خواهد کرد.سید رسول خلیفه سلطانی اظهار کرد: روند رو به رشد توسعه صنعت فولاد طی چند سال گذشته که با ورود واحدهای تولیدی جدید به زنجیره فولاد کشور همراه بوده است، ضرورت وجود مجموعه‌ای متمرکز برای پاسخگویی به نیازهای آموزشی جامعه فولاد کشور را مضاعف ساخته؛ چراکه هم‌اکنون بسیاری از آموزش‌های تخصصی صنعت فولاد در دسترس نبوده یا در مراکز آموزشی غیرتخصصی ارائه می‌شود. وی افزود: بنابراین انجمن با درک این نیاز و لزوم پاسخگویی به آن، «آکادمی ملی فولاد ایران» را برای ارائه آموزش‌های تخصصی و کاربردی در تمام حلقه‌های زنجیره فولاد با استفاده از دانش و تجربه بهترین متخصصان داخلی و خارجی صنعت فولاد ایجاد و راه‌اندازی کرده که نخستین دوره آموزشی این مرکز در تیرماه سال جاری برگزار خواهد شد.خلیفه سلطانی در تشریح برنامه‌های «آکادمی ملی فولاد ایران» گفت: آموزش‌هایی که در این مرکز ارائه خواهد شد، طیف متنوعی از فرآیندهای صنعت فولاد شامل تولید و بهره‌وری، بازرگانی و فروش، تعمیرات و نگهداری، برنامه‌ریزی، ایمنی و بهداشت، کنترل کیفیت و آزمایشگاه و... را دربر می‌گیرد که در پایان کلیه دوره‌ها آزمون رسمی برگزار و در صورت احراز نمره علمی و عملی، گواهینامه حرفه‌ای در سطوح مختلف با هولوگرام انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران به شرکت‌کنندگان اعطا می‌شود.وی در خاتمه گفت: این گواهینامه‌ها به‌تدریج به‌عنوان مرجع رسمی احراز صلاحیت‌های حرفه‌ای برای جذب و ارتقای نیروی انسانی در صنعت فولاد کشور کاربرد خواهد داشت. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaan/02044bc8-4d8b-4548-a439-4b0d1c2d948b14-02.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
50 درصد مطالبات گندمکاران پرداخت شد - 1396/03/28 19:16:34
p style="text-align: justify;"ایرنا: معاون وزیر جهاد کشاورزی به خریدچهار میلیون تن گندم با قیمت تضمینی در کشور اشاره کرد و گفت: از حجم گندم خریداری شده تاکنون حدود 50 درصد از مطالبات گندمکاران پرداخت شده است. یزدان سیف افزود: تلاش داریم با کمک دولت، سازمان برنامه و بودجه کشور با تامین اعتبارات مورد نیاز، حاصل دسترنج کشاورزان را به موقع و در زمان معقول و مناسب پرداخت کنیم. سیف افزود: اکنون در 25 تا 26 استان کشور عملیات خرید جریان دارد و خرید تضمینی گندم در استان خوزستان روزهای پایانی خود را سپری می‌کند. مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران بیشترین مقدار گندم خریداری شده را مربوط به استان خوزستان با یک میلیون و 342 هزار تن دانست و ادامه داد: استان‌های گلستان با 950 هزارتن، فارس با 505 هزارتن و کرمان با 200 هزار تن در رتبه‌های دوم تا چهارم خرید کشور قرار دارند. شرکت بازرگانی دولتی ایران نرخ خرید تضمینی هرکیلوگرم دانه روغنی را 27 هزار و 830 هزار ریال تعیین کرد که 2 برابر قیمت خرید تضمینی گندم است. با اقدام‌های صورت گرفته در دولت یازدهم به نظر می‌رسد در سال 1396 نسبت به پارسال تولید کلزا دست‌کم سه برابر و در مجموع تولید دانه‌های روغنی 2 برابر شود. کارشناسان بخش کشاورزی براین باورند کشت دانه‌ روغنی کلزا در تناوب با گندم موجب تقویت خاک و پایداری تولید گندم در کشور می‌شود. همچنین سال گذشته 14 میلیون و 590 هزار تن گندم تولید و 11 میلیون و 525 هزارتن به ارزش نزدیک 147 هزار میلیارد ریال از سوی دولت خریداری شد. در سال 1395 قیمت هر کیلوگرم گندم معمولی 12 هزار و 705 ریال و گندم دوروم 13 هزار و 68 ریال بود.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
کاتالیست‌های داخلی نیاز فولادسازان کشور به واردات را کاهش داده است - 1396/03/28 19:15:51
p style="text-align: justify;"به گفته مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان، تولید کاتالیست‌های داخلی، نیاز شرکت‌های داخلی فولاد‌سازی را به واردات این محصول کاهش داده است. مهندس حسن نوائی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان گسترش فناوری خوارزمی در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با اشاره به توانایی پژوهش و تولید در حوزه صنایع پیشرفته نظیر ساخت کاتالیست در داخل گفت: پیش از این متقاضیان داخلی نظیر شرکت فولاد خوزستان برای تامین کاتالیست خارجی مجبور بودند به خواسته‌های فروشنده خارجی بدون هیچ انعطافی پاسخ مثبت دهند. وی افزود: هم‌اکنون با توجه به ظهور رقبای داخلی و بهبود فضای حمایتی از محصولات داخلی خریدار داخلی می‌تواند پای میز مذاکره در مورد قیمت محصولات خود نشسته و حتی در مورد مسائل فنی به تبادل اطلاعات بپردازد. مدیرعامل شرکت دانش بنیان گسترش فناوری خوارزمی به فضای حاکم بر فرهنگ استفاده از محصولات استراتژیک تولید داخل در صنایع کشور اشاره کرد و گفت: در چنین جوی عملکرد مناسب و کیفیت بالای محصول، تنها عامل موثر در معرفی و نهادینه کردن یک برند داخلی در صنعت است.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
رقابت غول‌های آسیایی در بازارهای پایه - 1396/03/28 19:09:21
p style="text-align: justify;"حمزه بهادیوند چگینی: اقتصاد هند که از سال 2010 تا 2012 روند کاهشی رشد اقتصادی را پشت سر می‌گذاشت بالاخره توانست شرایط را تغییر داده و از این سال به بعد هر ساله با رشد اقتصادی صعودی همراه شده و از رقم 6/ 5 درصد به 6/ 7 درصد در سال 2015 برسد. با این حال این شرایط نیز باثبات نماند و از سال 2015 روند کاهشی بار دیگر بر اقتصاد هند مستولی شد به‌طوری‌که نرخ رشد این کشور در سال 2016 به 7 درصد و در سه ماه اول سال 2017 به 1/ 6 درصد رسیده است. به این ترتیب باید گفت در یک روند 5 ساله با نوسانات زیگزاگی در رشد اقتصادی هند روبه‌رو‌ هستیم و این در شرایطی است که نرخ رشد چین در سال 2016 به رقم 9/ 6 درصد رسیده بود. در مقام مقایسه در مقابل، باید گفت نرخ رشد اقتصادی در سال 2010 برای چین 6/ 10 درصد بود که این رقم در سال 2015 به 2/ 6 درصد و در سال 2016 به 7/ 6 درصد رسیده است. به عبارتی روند حرکتی 6 سال گذشته نشان می‌دهد هند در این مدت به راحتی توانسته رقابت تنگاتنگی را با چین پیش ببرد و این دو قدرت آسیایی اهرم موازنه اقتصادی جهان را به نوعی در دست داشته باشند. بررسی‌ها نشان می‌دهند در فاصله سال‌های اخیر تصمیمات هند برای حرکت به سمت تولید داخل و سوق دادن مصرف به سمت بازارهای داخلی باعث شده تا این کشور به یکی از مصرف‌کننده‌های بزرگ محصولات پایه تبدیل شود. کارشناسان معتقدند مسیرهای توسعه برای این کشور تا 5 سال آینده نشان می‌دهد میزان مصرف فولاد و فلزات و سایر محصولات پایه در سال 2022 و فراتر از آن تا 2030 به شدت افزایش خواهد یافت که این امر هند را در سال‌های آینده به یکی از مصرف‌کنندگان مهم بازارهای پایه در جهان تبدیل خواهد کرد.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
تدبیر بورس کالایی دولت برای ایجاد شفافیت و جلوگیری از قاچاق محصولات پتروشیمی - 1396/03/28 19:06:16
p style="text-align: justify;"به‌تازگی مباحثی درخصوص قاچاق محصولات پتروشیمی مطرح شده که نیاز به ارائه راهکارهایی دقیق و متقن دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که هم‌اکنون ساز‌و‌کار معاملاتی در بورس کالا آن هم به‌صورت شفاف می‌تواند بهترین گزینه برای مرتفع شدن این قبیل نگرانی‌ها باشد. به گزارش «ایلنا» بر‌اساس این گزارش، تاریخچه معاملات محصولات پتروشیمی نشان از یک بازار غیر‌شفاف، رانتی و غیر‌کارآ دارد که با ورود بورس به این بازار بخشی از مشکلات مرتفع شد و در حال حاضر بازار با حرکت به سمت شفافیت، کارآیی بیشتر و افزایش رقابت در مرحله رشد و بلوغ قرار گرفته است.بر‌اساس مصوبات ستاد هدفمندی یارانه‌ها، شورای رقابت و تاکیدات معاون اجرایی رئیس‌جمهوری و سخنگوی دولت، کلیه عرضه داخلی شرکت‌های پتروشیمی باید از طریق بورس کالا صورت گیرد و در صورت فروش خارج از بورس، مراتب ازسوی دستگاه‌های مسوول پیگیری شود.این گزارش حاکی از آن است، این موضوع در سال 95 با حمایت‌های دولت از بورس کالا سبب شد تا رکورد تاریخ معاملات پتروشیمی در بورس کالا شکسته شود و 3 میلیون و 560 هزار تن محصول به ارزش بیش از 11 هزار میلیارد تومان مورد معامله قرار گیرد.این موضوع سبب ایجاد شفافیت در بازار و کاهش فرار مالیاتی شده است که شرکت‌ها و سودجویان با روش‌های مختلف سعی در خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا دارند که با حمایت‌های دولت تا‌کنون موفق نشده‌اند. این گزارش می‌افزاید: متاسفانه در حال حاضر صادرات محصولات پتروشیمی از بورس کالا صورت نمی‌گیرد به همین دلیل مشکلاتی را که قبلا در بازار داخل وجود داشت در بازار صادراتی مشاهده می‌کنیم.
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
سرعت‌گیرهای رونق سیمان در بورس کالا - 1396/03/28 19:03:08
p style="text-align: justify;"دنیای اقتصاد: صنعت سیمان ایران فراز‌و‌نشیب‌های زیادی را طی سال‌های مختلف متحمل شده است که مهمترین این موضوعات را باید در مساله بازار و فروش دانست؛ موضوعی که به عوامل متعددی همچون عرضه و تقاضا، شرایط مناسب فروش، کشف بازارهای جدید و البته حفظ آنها بر می‌گردد.بررسی‌ها نشان می‌دهند طی ۱۲ ماه سال ۱۳۹۵ صادرات سیمان و کلینکر به ۳۹۹ میلیون دلار معادل ۱۱۳۸۵ هزار تن بالغ شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر ارزشی ۴۱ درصد و از نظر وزنی ۱۰ درصد با کاهش مواجه شده است. از این میزان صادرات ۱۴۴ میلیون دلار به وزن ۴۲۳۳هزار تن مربوط به کلینکر است که طی این دوره با ۲۲ درصد رشد ارزشی و ۳۳ درصد رشد وزنی همراه بوده است.در ۱۲ ماه سال 95 صادرات کلینکر به عراق ۵۴ میلیون دلار و به موزامبیک ۲۰ میلیون دلار بوده است. ضمن آنکه طی دوره مذکور صادرات کلینکر به بنگلادش به حدود ۲۰ میلیون دلار بالغ شده است. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaan/2be624b3-30c8-42cf-bda5-adc360940b4614-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه
ریل‌گذاری‌های جدید برای همگرایی صنعت پتروشیمی - 1396/03/28 02:41:17
p style="text-align: justify;"عارفه مشایخی: چندی پیش بسته پیشنهادی اتاق ایران به منظور تامین منافع 3 بازیگر اصلی صنعت پتروشیمی یعنی دولت، بخش بالا‌دست و بخش پایین‌دست در راستای تحقق توسعه ملی مورد بررسی قرار گرفت و از آن رونمایی شد. این طرح بر آن است که با رسیدن به اجماع بین تشکل‌های بخش خصوصی، با موضعی واحد در برابر دولت بتواند از منافع و حقوق صنایع تکمیلی با هدف حل بحران اشتغال در کشور دفاع کند. علاوه بر این به دنبال آن است که با تقویت صنعت پتروشیمی، زمینه توسعه صنایع مکمل را فراهم سازد و بستری را ایجاد کند تا انگیزه بخش بالادست این صنعت برای سرمایه‌گذاری در زنجیره ارزش بیشتر شود و بخش‌های بالا و پایین دست در کنار هم و برای رسیدن به یک هدف مشترک گام برداشته و ارزش افزوده حاصل از فروش مواد خام را به سمت فروش محصولات نهایی سوق دهند. img src='http://donya-e-eqtesad.com/Images/Bitrix/NewsDetail/aaan/c07322ce-7741-44cb-b831-bf3ab9607b7614-01.jpg'width=250height=250
خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه